E hënë, 1 Mars, 2021
11 C
Tirana

Etiketa

Merkel

Merkel merr vendimin e vështirë pas konsultimeve disa orësh me krerët e lartë

Në krizën e koronavirusit, kancelarja kristiandemokrate Angela Merkel dhe kryeministrat e landeve vendosën për masa më të rrepta kufizuese: Federata dhe landet do të...

E frikshme/ Merkel paralajmëron për një valë të tretë të koronavirusit

Turqia i është rikthyer izolimit, e nga ana tjetër Gjermania ka paralajmëruar për një valë të tretë. Kancelaria gjermane Angela Merkel, ka paralajmëruar qytetarët...

FOTO/Makina përplaset tek porta e zyrës së Merkel, alarmohet policia gjermane

Një mjet është përplasur te porta e zyrës së kancelares gjermane, Angela Merkel. Mediat e huaja raportojnë se nga ky incident, nuk ka patur...

Qeveria gjermane pritet të ashpërsojë masat, në karantinë edhe me kollë

Kancelarja gjermane Angela Merkel, ka shprehur shqetësimin për ecurinë e pandemisë në Gjermani, teksa numrat e infektimeve po stabilizohen shumë ngadalë. Ky është qëndrimi...

Rekord të prekurish me Covid-19 që nga fillimi i pandemisë, Gjermania shton masat për të shmangur një valë të dytë

Jo vetëm në Itali, por edhe në Gjermani situata ka dalë jashtë kontrollit si pasojë e pandemisë. Gjatë 24 orëve të fundit, Gjermania ka...

Nga investimet, tek integrimi/ Rama, bisedë me kancelaren Merkel. Ja çështjet e nxehta që kanë diskutuar për Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama njofton se ka patur një bisedë me kancelaren gjermane Angela Merkel. Rama thotë se në fokus të kësaj bisede ishe progresi i...

“Na presin muaj të vështirë”, Merkel jep paralajmërimin e fortë për pandeminë

Sot Gjermania raportoi 1.798 raste të reja me koronavirus. Referuar edhe shifrave të larta, kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka dhënë një paralajmërim të fortë....

Rama flet nga Gjermania: “Nuk ka asnjë rrezik për negociatat, me Merkelin…”

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një intervistë nga Gjermania për prestigjozen “DË”. Ai shprehet se nuk sheh asnjë rrezik për negociatat që mund të...

Lëvizje për uljen e tensioneve, Merkel video-konferencë me Erdogan

Zëdhënësi i qeverisë gjermane, Steffen Seibert, thotë se Gjermania do që të kontribuojë në uljen e tensioneve mes Greqisë dhe Turqisë, për Mesdheun Lindor. Gjatë...

Vërtetohet helmimi i kundërshtarit të Putin, Merkel i kërkon llogari Rusisë

Qeveria gjermane konfirmoi ditën e sotme se Alexei Navalny, kritiku i Putinit, ishte helmuar me një agjent nervor të quajtur Noviçok. Merkel ka reaguar pas...

Të fundit

Shqipëria, vila që fiton

Nga: Frrok Çupi A janë në realitet apo në obsesion?- kjo është çështja. Deri më sot slogani ishte ‘Shqipëria fiton’; ndërsa sot shtuan edhe fjalën...

Mbi 60% e rusëve nuk duan Sputnik V, e konsiderojnë Covid-in si armë biologjike

Pothuajse dy të tretat e rusëve nuk janë të gatshëm të marrin vaksinën Sputnik V të Rusisë dhe rreth i njëjti numër beson se...

75 mln euro humbje/ Skuadra italiane heq dorë nga ndërtimi i stadiumit të ri

Gjatë mbylljes së bilancit për vitin 2020, bordi i drejtorëve të Romës njoftoi se ata nuk do të shkojnë më përpara me projektin për...

Meta: Kush prek votën dhe provokon sovranin, do të marrë përgjigjen e merituar

Presidenti i Republikës, Ilir Meta zhvilloi sot një takim pune me përfaqësues të Shoqatës “Durrësi Autokton”. Kreu i Shtetit u njoh me përpjekjet e kësaj...

Sfidat e mëdha që ka përpara qeveria e Albin Kurtit

Nga: Bruna Celic “Center for European Policy Analysis” Që kur Kosova shpalli pavarësinë e saj nga Serbia në vitin 2008, ajo ka mbajtur 6 palë...