E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Gjermania, e gatshme të bisedojë me talebanët

Gjermania është e gatshme të flasë me talebanët, por nuk do t’u ofrojë militantëve asnjë marrëveshje të pakushtëzuar, tha kancelarja Angela Merkel. Duke iu drejtuar parlamentit gjerman të mërkurën, ajo tha se qeveria do të vazhdojë evakuimet për personelin ushtarak dhe të zhvillimit që punuan me Gjermaninë “për aq kohë sa është e nevojshme”, ndërsa gjithashtu mbështet organet e OKB -së në ofrimin e ndihmës humanitare për njerëzit në Afganistan dhe ata që kanë ikur në vendet fqinje.

Ajo tha se forcat gjermane kishin evakuuar më shumë se 4.600 njerëz deri më tani – transportuesi më i madh ajror i huaj në historinë e vendit – ndërsa konfirmoi se Gjermania do të punojë “në ditët e mbetura për të vazhduar të ndihmojë ata që na ndihmuan, për të ofruar mbrojtje”.

Të martën, presidenti amerikan Joe Biden tha se nuk do të kishte zgjatje të afatit të 31 gushtit për tërheqjen amerikane nga Afganistani. Franca tashmë ka treguar se do të përfundojë evakuimet e saj nga e enjtja.

“Ky realitet i ri është një realitet i hidhur, por ne duhet të angazhohemi me të”, tha Merkel për kontrollin e talebanëve dhe rritjen e rrezikut të terrorizmit.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...