E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Kina hedh një hap pas: S’do ndërhyjmë në punët e brendshme afgane

Presidenti kinez Xi Jinping ka biseduar në telefon me homologun e tij rus Vladimir Putin. Dy udhëheqësit thuhet se “kishin një shkëmbim të thelluar të pikëpamjeve, mbi situatën në Afganistan”.

Sipas mediave shtetërore, Xi “theksoi se Kina respekton” sovranitetin, pavarësinë dhe integritetin territorial të Afganistanit”, dhe tha se Kina “po ndjek një politikë të mos ndërhyrjes në punët e brendshme afgane”.

Megjithatë, ai vuri në dukje se “të dyja palët ranë dakord që situata aktuale ndërkombëtare dhe rajonale është komplekse dhe evoluon”, dhe shtoi se të dy vendet do të “mbajnë komunikimin”.

Gazeta ‘Global Times’, e mbështetur nga shteti, kishte treguar më herët se qëndrimi i Kinës ndaj talebanëve mund të ndryshojë, nëse ngjarjet në Afganistan kanë një “ndikim negativ në Xinjiang”, rajoni kinez që kufizohet me vendin.

Sot Ministria e Jashtme ka theksuar se “Kina mban komunikim të qetë me talebanët”.

Ajo që mungonte dukshëm nga mbulimi mediatik i bisedës midis zotit Xi dhe Putin ishte ndonjë përmendje e rolit të Perëndimit në Afganistan. Megjithatë, Xi theksoi rëndësinë e dialogut politik nga të gjitha palët.

Ditët e fundit, mediat në Kinë kanë theksuar se SHBA nuk mund të largohen thjesht nga Afganistani.

Mediat kanë theksuar komentet e fundit të personelit të Ministrisë së Jashtme, të cilët kanë kritikuar tërheqjen “e nxituar” të SHBA nga Afganistani, duke u shprehur se ata kanë thënë se kjo ka lënë “trazira dhe kaos”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

Lexo edhe :   Koreja e Veriut lëshon një raketë balistike në brigjet e Japonisë
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...