E enjte, 13 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Etiketa

Gjermania

SHBA njofton tërheqjen e 12 mijë trupave nga Gjermania

Zyrtarët ushtarakë amerikanë thanë se do ta zhvendosin shtabin e trupave në Evropë nga Shtutgarti i Gjermanisë për në Belgjikë, ndërkohë që shpallin planet...

Teste falas për koronavirus për të gjithë ata që kthehen në Gjermani

Gjermania ka vendosur të ofrojë teste falas për koronavirus, për të gjithë ata që kthehen në të gjitha aeroportet gjermane. Sipas Ministrisë gjermane të Shëndetësisë,...

Gjermania kundërshton propozimin për kthim të Rusisë në G7

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka kundërshtuar kthimin e Rusisë në Grupin e Shtatë Shteteve më të Industrializuara (G7), pas Presidenti amerikan, Donald...

“Zero karbon” deri në 2038/ Parlamenti gjerman miraton projektligjin e rëndësishëm

Parlamenti gjerman ka miratuar sot një projektligj për të hequr nga përdorimi qymyrin, deri në vitin 2038. Ky projektligj erdhi si pasojë e kritikave nga...

“Shansi i Angela Merkelit për të gdhendur të ardhmen e BE-së”

Gjermania e mori në dorë Kryesinë e Këshillit të BE-së në një kohë kritike. Kancelarja gjermane duhet ta shfrytëzojë këtë rast për ta çuar...

Gjermania shtyn hapjen e kufijve me Shqipërinë

Gjermania ka vendosur që të shtyjë hapjen e kufijve me vendet e treta, ku përfshihet edhe Shqipëria. Vendimi i marrë nga qeveria gjermane vlen vetëm...

Gjermania dëshiron të ndërmjetësojë midis SHBA-së dhe Kinës gjatë presidencës së BE

Gjermania nuk dëshiron që tensionet e tregtisë midis SHBA-së dhe Kinës të bëhen "të papajtueshme", deklaroi Ministri i Jashtëm Heiko Maas. Gjermania merr presidencën...

Nga Gjermania te Franca e Zvicra, nis sot hapja e kufijve mes vendeve të BE

Gjermania, Austria, Zvicra dhe Franca lehtësojnë nga e shtuna hapjen e kufijve mes tyre. Por këto lehtësime vlejnë vetëm për grupe të caktuara. Nga mesnata...

Koronavirusi shtyn Gjermaninë drejt recesionit

Që nga kriza financiare e vitit 2009, Gjermania është zhytur në recesion pasi pësoi tkurrjen e saj më të madhe tremujore. Pas mbylljes së bizneseve...

Nga e shtuna, Gjermania fillon rihapjen graduale të kufijve

Ndalesat për udhëtime të paarsyetuara nga vendet e treta, ku hyn edhe Ballkani Perëndimor, zgjaten deri më 15 qershor. Gjermania ka vendosur të hapë gradualisht...

Të fundit

Raporti/ Pandemia në Shqipëri varfëroi të rinjtë, mes tyre mbizotëron papunësia

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Raporti...

Macron paralajmëron Iranin kundër “ndërhyrjes” në Liban

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka paralajmëruar Iranin kundër cdo ndërhyrjeje në Liban. Sipas Reuters, Macron ka zhvilluar një bisedë të telefonike me presidentin iranian, Hassan...

VIDEO/ Neymar shpërdoron dy raste vetëm për vetëm me portierin

Po luhet mbrëmjen e sotme ndeshja mes Atalantës dhe PSG-së, e vlefshme për ‘Champions League’. Pak minuta më parë ka përfunduar pjesa e parë, me...

Drejt Presidencës me fletëthirrjen e Hagës në xhep

Nga Mero Baze Një vit më parë, Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, nën arsyetimin se ishte thirrur nga Gjykata Speciale e Kosovës...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...