As Messi, as Ronaldo! Ja kush është futbollisti më i pasur në botë

Futbollisti i njohur Cristiano Ronaldo është i pari ndër kolegët e tij që kap shifrën e 1 miliard eurove për pasurinë e tij, duke u bërë sportisti i tretë më i pasur në botë.

Mirëpo ai nuk është futbollisti më i pasur në botë, pasi ky titull i takon një tjetër lojtari.

Futbollisti më i pasur në të vërtetë është Faiq Bolkiah, pjesë e skuadrës së Leicester. Sulmuesi 22-vjeçar është djali i Princit të Bruneit Jefri Bolkiah dhe nipi i Hassanal Bolkiah, Sulltani i Bruneit.

Sipas mediave të huaja, pasuria e tij vlerësohet 18 miliardë euro, shifër tepër e lartë kjo krahasuar me 1 miliardë të Cristiano Ronaldos.

Ndërkohë i treti në listën e futbollistëve më të pasur është David Beckam me 400 milionë euro. I ndjekur nga argjentinasi Lionel Messi në vendin e katërt me 355 milionë.