E diel, 17 Tetor, 2021
12.5 C
Tirana

Kurti do takohet me Vuçiçin në prani të Merkelit dhe Macronit

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, do të takohet sot me presidentin e Serbisë Aleksandar Vuçiç, në samitin BE-Ballkani Perëndimor që po mbahet në Brdo të Sllovenisë. Takimi mes palëve pritet të mbahet në praninë e kancelares gjermane Angela Merkel, dhe presidentit të Francës Emmanuel Macron, në pushimin mes sesioneve. Në një prononcim për mediat, Kurti është shprehur se Kosova dhe Serbia, kanë nevojë për një marrëveshje.

“Serbia nuk e njeh Kosovën, Kosova nuk e njeh Serbinë, dhe ne kemi nevojë për një marrëveshje”.

Ai theksoi se njohja reciproke është e vetmja mënyrë për vendosjen e paqes, stabilitetit dhe sigurisë në Ballkan.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...