E diel, 24 Tetor, 2021
13.5 C
Tirana

Rama për “El Pais”: Nuk presim asgjë nga Samiti në Slloveni

Kryeministri Edi Rama, ka deklaruar në një intervistë për median spanjolle “El Pais” se Shqipëria shkon në Samitin në Slloveni, pa pritshmëri të larta. “El Pais” shkruan se Rama është shprehur se Shqipëria dhe qeveria e tij ka mësuar rrugën e vështirë për të mos pritur asgjë nga BE, pasi sipas tij, është vërejtur se Evropa nuk është në një moment shumë të mirë.

“Është e vështirë të thuash nëse jeni të lodhur nga udhëtimi, në humor të keq apo thjesht ndiheni keq nga dëgjimi i atyre që ju i quani “fjalë të këndshme”, të cilat nuk shoqërohen me fakte për të ardhmen e vendit në BE”, thotë ai.

“Një çështje që fokusohet në samitin BE-Ballkan Perëndimor të mërkurën në Slloveni dhe nga i cili Rama e pranon thatë se nuk pret “asgjë”. Shqipëria, së bashku me Maqedoninë e Veriut, morën dritën jeshile në mars 2020 për të filluar negociatat e pranimit, por Bullgaria i bllokon ato për shkak të një konflikti dypalësh identiteti me Shkupin, në të cilin Tirana është mbajtur peng.

Në ato pak çaste në të cilat ai buzëqesh, Rama tregon, megjithatë, karizmën që e ka ndihmuar të bëhet kreu i parë i qeverisë muajin e kaluar, që ka marrë tre mandate radhazi, që nga rënia e regjimit komunist në 1991. Për mbështetësit e tij, ai është një udhëheqës socialdemokrat i cili po modernizon – përfshirë një reformë të nevojshme të gjyqësorit – një nga vendet evropiane me varfërinë, korrupsionin dhe krimin e organizuar më të madh, dhe sapo ka formuar një qeveri me më shumë ministre femra në përqindje (70%) në botë. “Unë nuk e kam bërë atë për të përcjellë një mesazh, por për të pasur njerëzit e duhur në vendin e duhur”, thotë ai.

Lexo edhe :   "Nuk i pastroni plehrat", Rama vë me "shpatulla pas murit" kryebashkiakun

“Ne kemi mësuar rrugën e vështirë për të mos pritur asgjë, sepse kemi parë që Evropa nuk është në një moment shumë të mirë, me shumë probleme të brendshme dhe zgjerimi nuk pritet me entuziazëm”, tha ai për Samitin.

Lexo edhe :   "Njerëzit marrin rrogat kot", Rama: Investim 800 mln euro për sektorin e ujit

Kjo thuhet ditë pasi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, demonstroi në Tiranë objektivin e saj për zhbllokimin e dialogut këtë vit. “Ne kemi dëgjuar për shumë vite dhe asgjë nuk ka ndryshuar”, përgjigjet ai. “Von der Leyen flet në emër të Komisionit, por Komisioni është një gjë, Këshilli është një tjetër; fjalët e bukura janë një gjë. Faktet, një tjetër … Në këtë proces ka pasur gjithmonë një, dy, tre shtete anëtare që janë kundër. Tani është Bullgaria, kështu që për ne është më mirë të mos presim, sepse kur prisni duhet të ndjeni turpin e refuzimit”, thotë Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...