E diel, 9 Maj, 2021
26 C
Tirana

Etiketa

legjenda

Kush ishte “Legjenda e Labërisë”, Memo Mete Brati që Ismail Qemali e emëroi në xhandarmëri?!

Mbrëmjen e sotme, në “Autokton” u trajtua nga gazetarja Anila Ahmataj figura dhe vepra e legjendës së “Labërisë” Memo Mete Brati.  Krahina e Labërisë është legjenda...

“Sarkofagu i Meleagrit”, historia e thesarit të Durrësit që u grabit nga osmanët

Sarkofagu i Meleagrit, padyshim është një pjesë e trashëgimisë sonë kombëtare dhe përbën një pjesë së thesarit tonë arkeologjik. Fatkeqësisht, ky thesar, nuk ndodhet në...

Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta legjenda e kombëtares italiane

Ka ndërruar jetë ditën e sotme legjenda e Juventusit dhe Italisë, Pietro Anastasi. Mediat italiane bëjnë me dije se që prej vitit 2018, Anastasi vuante...

E vërteta mbi legjendën e famshme të Mbretit Artur

A ka ekzistuar ndonjëherë ai dhe kalorësit e Tryezës së Rrumbullakët? Na ishte një herë një Mbret, Uther Pendragon, i dashuruar pas Igrainës, bashkëshortja e...

Dëshmia/ Si u vra në SHBA nga Sigurimi i Shtetit, legjenda e peshëngritjes Aleksandër Kondo

Aleksandër Kondo, ka qenë një ndër peshëngritësit më të shquar të vendit. Në vitin 1985, ai shfrytëzoi Kampionatin Europian të peshëngritjes, për t’u arratisur...

Iu vetofrua Shqipërisë, legjenda e Interit dëshiron stolin e Kombëtares

Përpara se te Shqipëria të zgjidhej si trajner Christian Panuccin, një kandidat i vetofruar ishte Walter Zenga. Ikona e Interit e kërkoi me dëshirën...

Ndahet nga jeta legjenda e WWE (Video)

Është ndarë nga jeta në moshën 61-vjeçare legjenda e WWE, King Kong Bundy. Lajmet për vdekjen e mundësit u konfirmuan në një postim në...

Ndahet nga jeta legjenda e portës angleze, ndali Pele dhe fitoi Kupën e Botës (Video)

Gordon Banks, portieri i Anglisë në Kupën e Botës 1966, ka ndërruar jetë në moshën 81 vjeçare. Familjarët e tij në një deklaratë të...

E thotë legjenda e futbollit: Tani Shaqiri shpëtimtari i vetëm i Liverpool

Pas humbjes me Paris, Liverpul i ka shpresat te Shaqiri. Njeriu që e ka kërkuar më forcë prezencën e Shaqirit në derbin e radhës...

Video +Foto/ Legjenda e “Audit të verdhë”, fundos keq Ramën

Gjashtë vjet burg dhe 2,400 euro gjobë. Ky është dënimi i i dhënë  për shqiptarin Vasil Rama, 38 vjeç. Ai akuzohet se ka vozitur...

Të fundit

Kosovë / Shënohen 97 raste të reja me COV*D-19, rritet numri i viktimave

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private...

Armando Sadiku shënon dy gola në Bolivi

Mungesa e golit në kampionatin e Bolivisë, ku është transferuar gjatë merkatos së janarit, kishte filluar t’i shndërrohej në një makth Armando Sadikut Por më...

Tiranë / 3 aksidente brenda orës, për fat të mirë pa pasoja të rënda

Tiranë/Informacione paraprake Më datë 09.05.2021, rreth orës 14:10, në rrugën “Gjin Bue Shpata” mjeti me drejtues I. S., ka përplasur biçiklistin shtetasin V. Sh., 65...

Merkel dhe Spahn: Shans për pushimet e verës edhe për të pavaksinuarit

Kancelarja Angela Merkel dhe ministri i Shëndetësisë Jens Spahn janë të një mendimi, se pushimet e verës në Europë së shpejti do të jenë...

Ankimimet në KQZ / PD dhe LSI kërkojnë përsëritje zgjedhjesh. Ja qarqet

Përfaqësues ligjorë të Partisë Demokratike kanë ankimuar në KQZ sot ankesat e tyre lidhur me zgjedhjet e 25 prillit. Dosje voluminoze për një numër...