E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Kush ishte “Legjenda e Labërisë”, Memo Mete Brati që Ismail Qemali e emëroi në xhandarmëri?!

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Mbrëmjen e sotme, në “Autokton” u trajtua nga gazetarja Anila Ahmataj figura dhe vepra e legjendës së “Labërisë” Memo Mete Brati. 

Krahina e Labërisë është legjenda mes bëmave dhe trimërive të luftëtarëve të shumtë. Traditat dhe zakonet e kësaj krahine  kanë ruajtur formën mes kohëve të trazuara të jetës dhe botës shqiptare. Midis fshatrave të kësaj krahine qëndron mbi shkëmbinj fshati Brataj, i cili kokën e mbështet në malet e Stogoit ndërsa këmbët i lane në ujrat e kaltra të lumit të shushicës. Njerëzit e këtij fshati në sofrat bujare shtrojnë shpirtin, brenda të cilit gjendet një botë e madhe  atdhetare dhe artistike. Ky fshat dëshmohet si vendbanim i lashtë i fisit Ilir.

Nëpër luftra e beteja kundër pushtuesve Osmanë edhe në Brataj u rrit një brez që bëri emër dhe kënga labe i mbajti në gjirin e saj. Si një antar i klubit atdhetarë “Labëria” Brahim Musai dhe Memo Mete Deraj lozën një rol të veçantë për gjallërimin e lëvizjes kombëtare. Sipas dokumentave të Qeverisë së Përkohëshme  të Vlorës të vitit 1912 deri në 1914, Ismail Qemali urdheroi që me organizimin e forcave të armatosura çeta e luftëtarëve të Bratit të përqëndrohej në kodrat e Armenit, një ndër ta ishte dhe Memo Mete Deraj, I cili u lind në fshatin Brataj të krahinës së Mesaplikut. Babai i tij Mete Çania ishte një luftëtar dhe blektor i zoti , i plagosur në beteja  duke luftuar kundër hordhive osmane.

Të parët e Memo Mete Derajt  bulmetin dhe leshin i tregëtonin në pazarin e Janinës. Në pranverën e vitit 1884 Memo Mete mbaroi në Bolu shkollën ushtarake, me ndërhyrjen e Ismail Qemalit, i cili ishte emëruar Guvernator i Bolusë, Memo Mete u emrua në xhandarmërinë e këtij qyteti. Memo Mete luftoi me trimëri kundër bandave të çerkezëve. Më pas ai u gradua kapiten e më pas nëntoger. Në vitin 1889 deri në vitin 1901 ai shërbeu  si ushtarak në Glipoli në Jemen, Siri e Stamboll, ai zotëronte gjuhët  e huaja turqisht, osmanisht , persisht dhe pak greqisht. Të flasësh për Memo Meten duhen orë e ditë.

Por figura e Memo Mete Bratit është një figure e lartë kombëtare, banorët  e këtij fshati tregojnë me nostalgji ato çfarë gjyshrit dhe prindrit e tyre u kanë rrëfyer. Ata pohojnë se ky fshat dallohet për trimërinë dhe fisnikrinë e burrave dhe bëmat e këtyre figurave historike përmenden dhe mbahen gjall në brezin e ri edhe me një traditë tjetër shumë e veçantë e cila është bejtja e gdhendur në vargjet e këngëve labe, të kënduara ashtu vënçe siç ju ka hije burrave të labërisë.

Mësuesit e këtij fshati që jetën e tyre ua kushtuan brezave dhe që morën detyrë të rëndësishme, atë të përcjelljes së kultures.
Memo Mete nuk kishte “mbirë” në një tokë  djerr, por në një tokë që brenda saj mbartej lavdi dhe trashëgimi.
Memo Mete me personalitetin  e një ushtaraku luftëtar, por një virtyt tjetër të cilin e transmetoi në kohën kur ai jetoi e luftoi, ishte edhe intelekti i tij.Historia e Lumit te Vlorës  është plot tradita, histori dhe bema luftëtarësh  të cilat kanë mbetur në kujtesën e krahinës dhe atë Kombëtare.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...