E hënë, 14 Qershor, 2021
14.5 C
Tirana

Dëshmia/ Si u vra në SHBA nga Sigurimi i Shtetit, legjenda e peshëngritjes Aleksandër Kondo

Aleksandër Kondo, ka qenë një ndër peshëngritësit më të shquar të vendit. Në vitin 1985, ai shfrytëzoi Kampionatin Europian të peshëngritjes, për t’u arratisur fillimisht në ish-Jugosllavi, dhe më pas në SHBA. Atje nis të punojë si truprojë në një lokal nate.

Në rrethe emigrantësh shqiptarë, shprehte vazhdimisht kritika ndaj regjimit komunist në Shqipëri, edhe pse i ati deri në largimin e tij, ishte shefi i shtabit në Gardën e Republikës. Por Gjelosh Biku, një shqiptar nga Malësia e Madhe, i arratisur herët nga vendi, kujton se Sigurimi i Shtetit kishte depërtuar thellë në mërgatën shqiptare në SHBA, duke e ndarë në dy pjesë: komunistë dhe anti-komunistë. Të parët ishin bashkëpunëtorë të rregullt të Sigurimit.

Biku dyshon se Kondo ishte piketuar për t’u eleminuar. Më 20 prill 1987, Kondo plagoset në një aksident në rrugë, i provokuar nga një person anonim. Rreth një muaj më pas, më 2 maj, Kondo humb jetën. Media amerikane foli për një aksident automobilistik.

Por Gjelosh Biku thotë se ishte rastësisht dëshmitar i skenës makabre. Sipas tij, Sandri ndodhej në një karburant, kur një vinç e mori përpara dhe e përplasi në mur, duke ia copëtuar trupin.

“Më pas me një barrelë e morën, dhe e hodhën mbi një makinë. Ishte një gjë e paligjshme, dhe dukej që ishte një vrasje e pastër,”-dëshmon Biku në një intervistë të disa viteve më parë./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Një ditëlindje dhe një ditëvdekje

Nga Sokol Balla Gramoz Ruçi bën 70 vjeç në dhjetor, por zëre se ditëlindja e tij ka qënë dje. Tre dekadat e jetës politike të...

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...