E hënë, 14 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

Video +Foto/ Legjenda e “Audit të verdhë”, fundos keq Ramën

Gjashtë vjet burg dhe 2,400 euro gjobë. Ky është dënimi i i dhënë  për shqiptarin Vasil Rama, 38 vjeç. Ai akuzohet se ka vozitur nga viti 2015 deri në vitin 2016,   “Audin” e verdhë. Ai e kishte vjedhur makinën, të cilën e përdorte për grabitje të ndryshme në Italinë veriore. Vendimi e raporton media italian “ Il Gazzettino.it”. Ky vendim ndaj shqiptarit është lëshuar nga gjykata e Padovës.

Ai në vitin 2017, ishte i dënuar me dy vjet e gjashtë muaj burg. Ai akuzohet për vjedhje të rëndë, rezistencë ndaj zyrtarëve publikë dhe posedimin e  mallrave të vjedhura.

Në sulmet e tij ai kishte treguar cilësi të pazakonta lëvizëse. Njeriu ishte arratisur edhe nga burg pas arrestimit. Ai u kap në Greqi në shtator 2016. Një bashkëpunim i policisë helene me karabinierët bëri të mundur kapjen e tij.

Dy anëtarë të tjerë të grupit “Audi i verdhe”, të dyshuar për dhjetëra vjedhje dhe grabitje në verilindje të Italisë, ende nuk janë kapur. Më 26 janar 2016 “Audi i verdhë”  u gjet i djegur në mes të një fushe pranë Trevisos. Por midis 21 dhe 22 janarit “Audi i verdhë” famëkeq ishte bërë legjendë. Ai kishte bërë lëvizje të frikshme përgjatë autostradave në Itali. Shpejtësia e tij kishte qenë marramendëse. Policisë i ishte dashur një punë e gjatë për të vënën nën kontroll situatën. Banditët shqiptarë kishin thyer disa shtëpi në gjithë Italinë veriore. Ata kishin vjedhur sende me vlere si dhe miliona euro./TIRANA TODAY/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Murrizi pyet kreun e SPAK: Përse nuk hetoni tenderin e uniformave të policisë?

“Kam denoncuar një tender abuziv 27.3 milion euro të uniformës së Policisë, janë vjedhur mbi 10 milion euro. Çfarë faze është hetimi, a ka...

Video/ Euro 2020, Patrik Shik shënon golin më të bukur të Europianit?

Luhet Skoci-Republikë Çeke në këto momente dhe kombëtarja Çeke po kryeson me rezultatin 2-0. Dopieta e Patrik Shik por goli i dytë do të...

Osmani nuk humbet kohë/ Pas shkarkimit të Dakës, emëron kreun e ri të KQZ-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani emëroi Kreshnik Radoniqin, si kryetar të ri të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve. Radoniqi është gjyqtar në Departamentin Special të Gjykatës...

‘Vodhi plehrat e Bashkisë’, qytetari rom fiton gjyqin ndaj Veliajt

Nga Gjergj Erebara-BIRN Gjykata Administrative e Tiranës gjeti fajtore Policinë Bashkiake për diskriminim dhe i akordoi një dëmshpërblim monetar prej 2.5 milionë lekësh qytetarit Agron...

Video/ Netanjahu konfuz, ulet sërish në karrigen e kryeministrit pas humbjes

Disa vendime janë të vështira për t'u pranuar, edhe pse mund të kesh 12 vite në pushtet. Kështu ka ndodhur me Benjamin Netanjahun, i...