Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Etiketa

fëmijë

Bilanc tragjik nga l*fta në Ukrainë, 135 fëmijë janë vr*rë

Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Ukrainës thotë se 135 fëmijë janë vrarë, dhe 184 janë plagosur që nga fillimi i pushtimit rus në...

Pranga mësueses, u dërgonte foto e video intime nxënësve 13 dhe 14-vjeçarë

Një ish-mësuese zëvendësuese 19-vjeçare me Sistemin e Shkollës së Qarkut Cleveland, u arrestua pasi autoritetet thanë se ajo ndau materiale seksuale me disa fëmijë....

Donte të mbante ‘marrëdhënien gjallë’, i dërgoi të dashurit foto të një fëmije

Një grua i dërgoi të dashurit të saj fotografi të pahijshme të një fëmije, për të ‘mbajtur gjallë’  lidhjen e tyre. Rachael Larkman, 38...

Libri, si ndikon në shëndetin e fëmijëve

Nëse flasim për një shëndet mendor sa më të mirë të fëmijëve, atëherë padyshim libri shënon rekordin e dobive. Sipas mjekëve, libri është thesari...

Të dhënat e INSTAT/ Gratë preferojnë të lindin pas të 30-tave

Synimet për zhvillim individual dhe për karrierë, po shtyjnë moshën e mëmësisë për gratë. Teksa numri i lindjeve po bie me shpejtësi, gratë preferojnë...

Rekomandimi në SHBA: Të gjithë fëmijët mbi 2 vjeç duhet të mbajnë maska

Akademia Amerikane e Pediatrisë (AAP) rekomandoi që të gjithë fëmijët e moshës mbi 2 vjeç të mbajnë maska kur të kthehen në shkollë këtë...

Covid-19/ A duhen vaksinuar fëmijët? Ja si përgjigjet mjeku Alimehmeti

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti deklaroi se fëmijët nuk duhen vaksinuar kundër koronavirusit, pasi sipas tij, personat nën moshën 18 vjeç, pasi risku për këtë...

29-vjeçarja humbi jetën pas lindjes së fëmijës/ Policia: Po kryhet ekspertiza

Policia e Durrësit ka reaguar në lidhje me ngjarjen e rëndë, ku një 29-vjeçare e identifikuar si Ardita Muça, ndërroi jetë jetë pesë ditë...

Fëmijët kureshtarë në vegjëli, mund të jenë më inteligjentë kur të rriten

Foshnjat më kurioze bëhen vogëlushët më kuriozë, dhe mund të jenë më inteligjentë kur të rriten. Në këtë përfundim ka arritur një studimi i...

Epidemiologu i Merkel: Jam i shqetësuar për fëmijët e pa vaksinuar në shkolla

Në një intervistë për“Der Spiegel”, eksperti Mikael Mejer-Herman flet mbi sukseset dhe gabimet e bëra nga shkencëtarët gjatë pandemisë së koronavirusit. Ai paralajmëron për...

Të fundit

Pompeo nderohet me titullin “Honoris Causa”, përfaqësuesit e Berishës: Erdhi në këmbim të lekëve

Vizita e ish-Sekretarit të Trump, ka trazuar ujërat brenda "Foltores" së drejtuar nga ish-kryeministri Sali Berisha, ku kanë shpërthyer në akuza ndaj tij. Një ditë...

Vlorë/ Shkrumbohet mjeti në pronësi të një 58-vjeçari

Një automjet tip “Mercedes-Benz” është shkrumbuar plotësisht nga flakët rreth orës 02:35, në lagjen “Hajro Çakërri” në Vlorë. Burimet zyrtare të policisë bëjnë me dije...

Mot me diell, temperatura deri në 31 gradë celsius për sot

Vendi ynë gjatë paradites do të jetë në dominimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike, duke bërë që kthjellimet të jenë mbizotëruese. Por në orët e...

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...