E shtunë, 31 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

Covid-19/ A duhen vaksinuar fëmijët? Ja si përgjigjet mjeku Alimehmeti

Mjeku epidemiolog, Ilir Alimehmeti deklaroi se fëmijët nuk duhen vaksinuar kundër koronavirusit, pasi sipas tij, personat nën moshën 18 vjeç, pasi risku për këtë kategori është tejet i ulët.

Deklarata e Alimehmetit u bë ditën e sotme në emisionin ”Kjo Javë” në News24. Alimehmeti u shpreh se në vjeshtë do te ketë një shtim të rasteve me koronavirus, por nuk do të jetë situatë e rëndë, ashtu sikurse vitin e kaluar.

Ndër të tjera, epidemiologu tha se ende ka paqartësi për faktin se mund të qarkullojnë të tjera variante të koronavirusit.

Ilir Alimehmeti: ”Jo. Po të shohësh të dhënat zyrtaret të Anglisë, në personat nën 18 vjeç, ka pasur vetëm 25 vdekje në të gjithë Britaninë e Madhe. Megjithatë risku për personat deri në 30 vjeç, është tejet i ulët. Ju e kuptoni që kjo ka të bëjë me një altruizëm, vaksina është fakultative. Për personat 18 vjeç e poshtë është tejet i ulët risku. Për fëmijët efektet afatgjate janë më të shumta. Do të kemi rritje rastesh. Ka disa të panjohura sa do të jetë kjo dallgë. Nuk do të jetë aq e lartë sa viti i kaluar, por do të jetë më i ulët. Duhet të dimë për të llogaritur, se çfarë variantesh do të ketë në qarkullim, sa është përqindja e personave që e kanë kaluar dhe sa do të jetë efekti i vaksinave dhe sa efektive janë ndaj varainteve të reja.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

A do ta përjashtojë PD Berishën nga Parlamenti i ri?

Partia Demokratike, (PD) më e madhja në opozitë në Shqipëri dhe kryetari i saj, Basha ndodhen para marrjes ose jo të një vendimi të...

Një i vd*kur dhe tre të plagosur për ullinjtë, arrestohet autori i tretë

Falë ndërmjetësimit të policisë, është vetëdorëzuar në polici personi që vrau kushëririn e plagosi anëtarët e tjerë të familjes për pronat dy ditë më...

Nxehet situata mes socialistëve/Koçi-Lames: Dikush duhet çuar në SPAK

Pak më herët, drejtori i përgjithshëm i Kadastrës, Artan Lame reagoi pas akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi, se duart...

Izmir Smajlaj nuk kualifikohet për në finale

Izmir Smajlaj nuk u kualifikua dot për në finale në kërcim së gjati. Një tjetër sportist shqiptar largohet nga Olimpiada e Tokios, teksa është...

Përfundon aventura e Erkand Qerimaj, i 9-ti në renditjen e përgjithshme

Erkand Qerimaj ka dalë i 9-ti në renditjen e përgjithshme të peshëngritjes në Lojërat Olimpike “TOKIO 2020”. Peshëngritësi shqiptar garoi në kategorinë deri në...