E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Rekomandimi në SHBA: Të gjithë fëmijët mbi 2 vjeç duhet të mbajnë maska

Akademia Amerikane e Pediatrisë (AAP) rekomandoi që të gjithë fëmijët e moshës mbi 2 vjeç të mbajnë maska kur të kthehen në shkollë këtë vit. Masa është kërkuar që të merret pavarësisht nga statusi i vaksinimit.

AAP tha se është e rëndësishme për fëmijët që të kthehen në shkollë këtë vit por duhet të mbajnë maska për të qenë sa më të sigurtë, shkruan NBC News.

“Ne kemi nevojë për t’i dhënë përparësi kthimit të fëmijëve në shkolla së bashku me miqtë dhe mësuesit e tyre – dhe të gjithë ne luajmë një rol në sigurimin që kjo të ndodhë në mënyrë të sigurt. Kombinimi i shtresave të mbrojtjes që përfshijnë vaksinimet, maskimin dhe higjenën e duarve të pastra do ta bëjë mësimin personal të sigurt dhe të mundshëm për të gjithë.”, tha Sonja O’Leary, kryetare e Këshillit të AAP për Shëndetin e Shkollës.

Fëmijët mbi moshën 12 vjeç kanë të drejtë të vaksinohen në SHBA dhe FDA tha javën e kaluar, se autorizimi i urgjencës për vaksinat për fëmijët nën 12 vjeç mund të vijë në mes të dimrit.

Dr. Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive dhe këshilltari kryesor mjekësor i presidentit, tha se udhëzimi ka kuptim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...