E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Rekomandimi në SHBA: Të gjithë fëmijët mbi 2 vjeç duhet të mbajnë maska

Akademia Amerikane e Pediatrisë (AAP) rekomandoi që të gjithë fëmijët e moshës mbi 2 vjeç të mbajnë maska kur të kthehen në shkollë këtë vit. Masa është kërkuar që të merret pavarësisht nga statusi i vaksinimit.

AAP tha se është e rëndësishme për fëmijët që të kthehen në shkollë këtë vit por duhet të mbajnë maska për të qenë sa më të sigurtë, shkruan NBC News.

“Ne kemi nevojë për t’i dhënë përparësi kthimit të fëmijëve në shkolla së bashku me miqtë dhe mësuesit e tyre – dhe të gjithë ne luajmë një rol në sigurimin që kjo të ndodhë në mënyrë të sigurt. Kombinimi i shtresave të mbrojtjes që përfshijnë vaksinimet, maskimin dhe higjenën e duarve të pastra do ta bëjë mësimin personal të sigurt dhe të mundshëm për të gjithë.”, tha Sonja O’Leary, kryetare e Këshillit të AAP për Shëndetin e Shkollës.

Fëmijët mbi moshën 12 vjeç kanë të drejtë të vaksinohen në SHBA dhe FDA tha javën e kaluar, se autorizimi i urgjencës për vaksinat për fëmijët nën 12 vjeç mund të vijë në mes të dimrit.

Dr. Anthony Fauci, drejtori i Institutit Kombëtar të Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive dhe këshilltari kryesor mjekësor i presidentit, tha se udhëzimi ka kuptim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Arrestohet në Shqipëri gruaja e shumëkërkuar nga SHBA-ja

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...