Tuesday, May 17, 2022
21.5 C
Tirana

Pranga mësueses, u dërgonte foto e video intime nxënësve 13 dhe 14-vjeçarë

Një ish-mësuese zëvendësuese 19-vjeçare me Sistemin e Shkollës së Qarkut Cleveland, u arrestua pasi autoritetet thanë se ajo ndau materiale seksuale me disa fëmijë. Sipas Zyrës së Sherifit të Qarkut Cleveland, më 18 nëntor, zyrtari i burimeve në shkollën e mesme Crest u njoftua nga një prind se mësuesja zëvendësuese, e identifikuar si 19-vjeçarja Emily Jean Durden, nga Shelby, ndoshta po i dërgonte imazhe dhe video të papërshtatshme për fëmijë.

Hetuesit zbuluan shpejt se Durden kishte nisur bisedat dhe kishte ndarë materiale “të nxehta” me disa fëmijë 13 dhe 14-vjeçarë.

Sipas organeve të rendit, e dyshuara u intervistua dhe pranoi se u kishte dërguar fëmijëve video dhe fotografi me përmbajtje seksuale. Durden u arrestua më 18 nëntor, dhe u akuzua për sjellje të pahijshme me një student dhe shfrytëzim seksual të shkallës së dytë të një të mituri, si dhe tre akuza për shfaqje të materialeve të dëmshme për një të mitur, thanë autoritetet. Ajo u mbajt në Qendrën e Paraburgimit të Qarkut Cleveland, nën një garanci prej 50,000 dollarësh. Banori i kontesë së Cleveland, Preston Messick tha për WBTV se ai ndoqi shkollën e mesme Crest dhe njohu Emily Durden. Ai tha se ishte shumë i befasuar kur dëgjoi për akuzat.

Një zëdhënës i distriktit konfirmoi për WBTV se Durden plotësonte kërkesat ligjore për të qenë zëvendësuese, sepse ajo ishte më e madhe se 18 vjeç dhe kishte mbaruar shkollën e mesme. Një zëdhënës i Departamentit të Udhëzimeve Publike të Karolinës së Veriut ndau kërkesat e mëposhtme në një deklaratë:

“Meqenëse mësuesit zëvendësues në përgjithësi nuk janë të licencuar, nuk ka dispozita të SBE që rregullojnë kërkesat për të mbajtur këtë pozicion. Kërkesat ndryshojnë nga rrethi në qark. Në përgjithësi, të gjithë kërkojnë që zëvendësuesi të jetë së paku 18 vjeç dhe të ketë një diplomë të shkollës së mesme. Disa rrethe kërkojnë që zëvendësuesi të ketë të njëjtat kredenciale si një TA (diplomë e asociuar ose orë krediti të krahasueshme nga një kolegj ose universitet, të kalojë një provim të njohurive të përgjithshme, si WorkKeys). Të tjerët kanë programe trajnimi zëvendësuese, që kërkohet të jenë në listën e “thirrjeve”.

Burimi i lajmit: WBTV. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nga gjoba tek dënimi me burg/Finalja e Conference League, “blindohet” Tirana

Policia e Shtetit ka hartuar një plan masash, për të garantuar finalen e "Conference League" që do të mbahet në Tiranë. Masat u njoftuan...

Suedia nënshkruan aplikimin për anëtarësimin në NATO

Ministrja e Jashtme e Suedisë, Ann Linde, nënshkroi të martën në mëngjes një aplikim që deklaronte se vendi dëshiron të anëtarësohet në NATO. Lëvizja shënon...

Turqia e prerë, s’do të miratojë anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan, tha të hënën se nuk do ta miratonte anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO, nëse ato sanksionojnë...

Energjia, 37 për qind e faturave nuk u paguan në kohë nga konsumatorët

Të paktën 37 për qind e faturave të energjisë nuk janë paguar në kohë nga konsumatorët, dhe nga ana e Operatorit të Shpërndarjes së...

Kushi me përfaqësues të Bankës Botërore/Digjitalizimi siguron sistem të qëndrueshëm arsimor

Ministrja e Arsimit dhe Sportit, Evis Kushi, priti në një takim përfaqësuesit e Bankës Botërore në Shqipëri, z. Emanuel Salinas dhe z. Nalin Jena,...