E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

“S’kam kohë të flas”/Bora Muzhaqi reagon pas 8 ditësh për krimin makabër

Ministrja e Shtetit për Rininë dhe Fëmijët, Bora Muzhaqi, duket se ka gjetur kohë për të folur lidhur me krimin makabër, ku një 8-vjeçar u vra barbarisht nga fqinji i tij.

Kjo ngjarje shokoi mbarë opinionin publik, por një ditë pas krimit ministrja tha se nuk kishte kohë të fliste për atë që kishte ndodhur.

Ndonëse drejton një institucion që u krijua me futjen e Muzhaqit në kabinetin qeveritar, në mënyrë që fëmijët të kishin një vëmendje më të madhe, ministrja tha se në fakt ajo nuk ka asnjë lloj përgjegjësie mbi këto ngjarje.

Pavarësisht insistimit të gazetarëve, Muzhaqi u largua me një buzëqeshje, teksa thoshte se ishte shumë vonë e duhej të largohej. Tetë ditë pas vrasjes së vogëlushit Mateo Vasiu, ministrja e Ramës gjeti kohë të thotë dy fjalë nga Korça.

“Pjesa e fëmijëve është shumë e rëndësishme për mua. E para, ndjesë se të rreh zemra kur flet për ngjarje të rënda. Duhet t’i shpreh ngushëllimet e mia familjes, dhe e kuptoj se kjo është pjesa më e rëndësishme që ne të gjithë duhet ta themi për momentin. Përsa i përket politikave apo gjërave që duhet të bëjmë për këtë fushë, është ndoshta jo momenti i duhur për të folur. Kjo s’do të thotë se s’po merremi apo angazhohemi aktivisht, do kohën e vetë për të arritur në konsensus dhe uroj që ngjarje të tilla mos ndodhin në Shqipëri”, u shpreh ajo.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...