E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Forcat speciale amerikane në Shqipëri, për të eliminuar skenarët destabilizues

Teksa ish-kryeministri Berisha dhe ithtarët e tij kanë shtuar kërcënimet, kryedemokrati Basha ka marrë dje bekimin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Në selinë blu ka shkuar zëvendësambasadori i SHBA-së në Tiranë, i cili zhvilloi një takim “kokë më kokë” rreth një orë me Bashën. Për të ndalur çdo skenar destabilizues në Shqipëri dhe rajon, SHBA-ja ka marrë masat.

Ndodhur në kushtet kur në Tiranë ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar kaos dhe tensione, vjen një paralajmërim i fortë. SHBA-të kanë njoftuar se do të ngrenë në Shqipëri një bazë, tek e cila do të dislokojnë trupa speciale, të cilët do të jenë në gatishmëri për t’iu përgjigjur çdo skenari destabilizues. Kjo është bërë e ditur dje në faqen zyrtare të Komandës së Operacioneve Speciale Amerikane në Europë (US SOCEUR), e cila mes të tjerash e konsideron vendin tonë një aleat të fuqishëm të NATO-s.

Sipas njoftimit “vendndodhja e selisë në Shqipëri do të sigurojë ndërveprueshmëri më të madhe me aleatët shqiptarë, qasje të rëndësishme në qendrat e transportit në Ballkan dhe fleksibilitet më të madh logjistik.

Kjo vendndodhje, redukton në masë të madhe kohën e udhëtimit dhe rrit fleksibilitetin e operacioneve speciale dhe forcave konvencionale në rajon”, thuhet në njoftimin e Komandës amerikane, duke shtuar se “Shqipëria mbetet një aleate e fortë e NATO-s dhe SHBA-të gëzojnë një marrëdhënie të fortë me qeverinë dhe Ministrinë e Mbrojtjes të Shqipërisë, gjë që e bën vendosjen e një shtabi pararojë në këtë vend aleat një vendim të natyrshëm”.

Siç thekson dhe Gjeneral Major David H. Tabor, Komandant i Komandës së Operacioneve Speciale në Europë “aftësia për të lëvizur dhe trajnuar me shpejtësi brenda Ballkanit, në bashkëpunim të ngushtë me forcat e tjera aleate dhe partnere, e bëri Shqipërinë vendndodhjen më të mirë për këtë përpjekje”.

Lexo edhe :   Basha, Berisha dhe një President francez që s’e donte askush

Fakti që amerikanët kanë vendosur të sjellin forca speciale në Shqipëri, ky është një mesazh i qartë edhe për ish-kryeministrin Berisha, duke i treguar se SHBA-të nuk do lejojnë që të cënohet stabiliteti në vend.

SOCEUR, vë në dukje njoftimi, “luan një rol të rëndësishëm për të demonstruar përkushtimin e SHBA-së ndaj aleatëve dhe partnerëve tanë në Ballkan. Nëpërmjet trajnimeve të vazhdueshme dhe bashkëpunimit të ngushtë, Forcat e Operacioneve Speciale të SHBA-së sigurojnë një lidhje të rëndësishme midis aleatëve dhe partnerëve tanë në rajon, duke rritur kështu stabilitetin rajonal”.

Lexo edhe :   Basha, Berisha dhe një President francez që s’e donte askush

Pas këtij lajmi ka reaguar edhe ambasadorja amerikane Yuri Kim, e cila në një postim në llogarinë e saj në Twitter shprehet se kjo është një mënyrë shumë e mirë për të nisur vitin, sa i përket zhvillimit të mëtejshëm të marrëdhënieve Shqipëri-SHBA, referuar mbrojtjes.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...