E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Skandali me pagat, arrestohen dy të dyshuar për nxjerrjen e databazës

Dy persona janë vënë në pranga, pasi akuzohen për skandalin me publikimin e pagave. Prokuroria e Tiranës ka arrestuar të paktën dy të dyshuar, identiteti i të cilëve nuk bëhet me dije, për skandalin me listëpagesat e qytetarëve. Nga hetimi ka rezultuar se kanë nxjerrë nga sistemi listat me pagat e 690 mijë qytetarëve.

Një databazë me të dhënat e qytetarëve të punësuar në sektorin privat dhe publik, shoqëruar me kartat e tyre të identitetit, pozicionin e punës dhe pagën, u shpërnda masivisisht në Whatsapp.

Kjo është rrjedhja më e madhe e informacionit, pasi bëhet fjalë për të dhëna sensitive. Në listën e pagave janë emrat e shumë biznesmenëve, drejtues kompanish si dhe persona publik. Në mesin e tyre edhe ministrat e kabinetit qeveritar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   “20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...

“20 vite korrupsion në krye të FSHF”, Prokuroria nis hetimet për Armand Dukën

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për kreun e Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Hetimet kanë nisur, pas referimit të bërë nga Policia...