E premte, 7 Maj, 2021
23 C
Tirana

Etiketa

Xi Jinping

Presidenti kinez, Xi Jinping urdhëron ushtrinë që të përgatitet për luftë

Presidenti kinez, Xi Jinping i ka kërkuar ushtrisë për të forcuar aftësitë luftarake dhe gatishmërinë për të luftuar, teksa ligji i ri i mbrojtjes...

Nga shpella në krye të vendit më të madh në botë, historia e Xi Jinping

Xi Jinping është sot udhëheqësi i Kinës, vendit që parashikohet të ketë në pak vite ekonominë më të madhe në botë. I ati i...

Xi Jinping uron Biden-in: Kina dhe SHBA-ja të shmangin përplasjet

Presidenti i Kinës, Xi Jinping, të mërkurën e përgëzoi presidentin e zgjedhur amerikan, Joe Biden për fitoren e tij në zgjedhje. Në telegramin e tij,...

Demokracia përballet me kërcënime më të mëdha se Vladimir Putin apo Xi Jinping 

Nga Philip Stephens “The Financial Times” Fjalët më të mençura që kam lexuar këtë vit në lidhje me demokracitë e përparuara të botës, erdhën nga...

Kritikoi presidentin Xi për menaxhimin e Covid-19, Kina dënon me 18 vjet burgim biznesmenin

Miliarderi Ren Zhiqiang, i cili kritikoi trajtimin e Presidentit Xi Jinping të pandemisë së koronavirusit është dënuar me 18 vjet burg. Gjykata ka shpallur Ren...

“Jemi pranë rrezikut të një vale të dytë koronavirusi”, presidenti kinez jep paralajmërimin e fortë

Wuhani, epiqendra e shpërthimit të pandemisë që ka shkaktuar dhjetra mijëra të vdekur, ka hapur kufijtë dhe po vijon normalisht me jetën. Pavarësisht se...

Kina fiton betejën me koronavirusin, presidenti kinez jep lajmin e mirë

Në Itali, vdekshmëria është e lartë nga koronavirusi, e ndërsa në Kinë situata paraqitet drejt përmirësimit. Presidenti kinez Xi Jinping, teksa vizitoi sot qytetin...

Çfarë e bën një udhëheqës të madh?

Singapor - Jo shumë kohë më parë, gjatë një darke, u përpoqëm të përcaktonim cilësitë që e bëjnë të madh një udhëheqës. Për Klausin,...

Strategjia “Marko Polo” e presidentit kinez Xi Jinping

Kembrixh - Para pak muajsh, presidenti kinez Xi Jinping kryesoi një forum të madh mbi projektin e “Brezit dhe Rrugës” në Pekin. Veprimtaria 2-ditore...

Putin luan në piano para takimit me presidentin e Kinës (Video)

Kalëroi  pa këmishë mbi një kalë në Siberi, pilotoi një avion, notoi  me delfinë, hodhi kundërshtarët e xhudos dhe u zhyt në thellësitë e...

Të fundit

Komisioni për shkarkimin e Metës/ Presidenca: Nuk do të njohim asnjë vendim

Ditën e sotme, Parlamenti miratoi me 97 vota pro, ngritjen e Komisionit Hetimor për shkarkimin e Presidentit të Republikës, Ilir Meta. Menjëherë pas këtij vendimi,...

SHBA: Fati i paktit bërthamor është në dorë të Iranit

Administrata e presidentit Joe Biden ka sinjalizuar se Irani nuk duhet të presë lëshime të tjera të mëdha nga Shtetet e Bashkuara ndërsa mes...

Artur Zheji: Rama dëshiron të eleminojë Metën e Berishën nga sfondi politik

I ftuar si zakonisht në emisionin ‘Pika mbi i’ në Neës24, gazetari dhe analisti Artur Zheji foli mbi situatën politike në vend dhe shkarkimin...

Nostalgji futbolli / Maldini rrëfen ofertat e refuzuara për Milanin e tij

"Juve më donte. Tek Chelsea më ftoi Vialli në 96-ën. Por unë preferova të qëndroj në Milano, për të dalë nga një vit katastrofik....

Ndryshon Kodi Rrugor, ja çfarë duhet të dinë shoferët

Hyjnë në fuqi  ndryshimet e reja në “Kodin rrugor”. Parlamenti i Shqipërisë hodhi poshtë sot dekretin e Presidentit Ilir Meta për “Kodin rrugor”, duke...