E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Presidenti kinez, Xi Jinping urdhëron ushtrinë që të përgatitet për luftë

Presidenti kinez, Xi Jinping i ka kërkuar ushtrisë për të forcuar aftësitë luftarake dhe gatishmërinë për të luftuar, teksa ligji i ri i mbrojtjes që zgjeron fuqitë e forcave të armatosura hyri në fuqi këtë vit.

Xi, i cili kryeson gjithashtu Partinë Komuniste Kineze, ka urdhëruar Ushtrinë Çlirimtare të Popullit që të jetë gati për të vepruar në çdo sekondë, shkruan The Times of India.

Ky urdhër i presidentit kinez, vjen pas problemeve të shkaktuara me Indinë dhe Tajvanin vitin e kaluar. “Komandantët dhe ushtarët duhet që të kenë shpirtin e luftimit pa frikën e vështirësive apo frikën e vdekjes”, thuhet në urdhërin e lëshuar.

Presidenti kinez kërkoi gjithashtu forcimin e paisjeve luftarake si dhe shtimin e metodave të reja teknologjike gjatë oferacioneve luftarake.

Që kur mori postin e presidentit në fund të vitit 2012, Xi Jinping ka kërkuar disa herë nga ushtria që të përgatitet për luftë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...