E premte, 7 Maj, 2021
23 C
Tirana

Etiketa

Vatikan

Shteti i parë që miraton ligjin: Ata që nuk vaksinohen, humbasin vendin e punës

Në Vatikan, ata persona të cilët nuk do duan që të vaksinohen kundër koronavirusit, do të pushohen nga puna. Vaksinimi është vullnetar, por një dekret...

Vatikan, Papa Françesku merr dozën e parë të vaksinës anti-covid

Papa Françesku ka marrë ditën e sotme, dozën e parë të vaksinës kundër Covid-19 të kompanisë  Pfizer dhe BionTech. Lajmi është konfirmuar nga America...

Hoti vizitë zyrtare në Vatikan, takon edhe homologun Conte

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka udhëtuar sot për vizitë zyrtare në Vatikan dhe në Itali. Nga zyra e kryeministrit njoftojnë se nesër Hoti do...

Shënohet rasti i parë me koronavirus në Vatikan

Përpos Serbisë, rasti i parë me koronavirus rezulton edhe në Vatikan. Mediat italiane raportojnë se lajmi është dhënë nga zëdhënësi Matteo Bruni, i cili...

Prifti shqiptar që luftoi kundër Vatikanit dhe Perandorisë Osmane

Ai është një nga figurat më të shquara të botës shqiptare për kohën kur jetoi. Ai u përket atyre klerikëve, që u dalluan për...

Papa trondit themelin patriarkal të Kishës: Gruaja e parë në një post diplomatik

Për herë të parë Sekretariati i Shtetit të Vatikanit do të drejtohet nga një grua. Ky është quajtur një veprim historik në barazinë gjinore,...

‘Pengu’ i Papa Françeskut: Një paralele mes politikanëve të sotëm dhe Hitlerit

“Nuk është e rastësishme që nganjëherë ringjallen simbolet e nazizmit”. Kështu e ka komentuar gjuhën e dhunës dhe urrejtjes të politikanëve ndaj minoriteteve seksuale...

Vatikan, përurohet monumenti kushtuar emigrantëve të gjithë botës (VIDEO)

Pas meshës të së dielës, në të cilën u lut që emigrantët dhe refugjatët të mos përjashtohen nga shoqëria, Papa Françesku, zbuloi një surprizë...

Vuçiç vizitë në Vatikan: Do t’i lutem Papa Françeskut të mos e pranojë Kosovën

Aleksandar Vuçiç, gjatë një vizite në Romë, do të takohet me Papa Françeskun dhe Kardinalin Pietro Parolino, në Selinë e Shenjtë. Siç ishte njoftuar nga...

Vonohet në meshën e së dielës, Papa Françesku u bllokua në ashensor për 25 minuta

Një avari në ashensor ka shkaktuar edhe vonesën e Papa Françeskut në meshën e së dielës. Të gjithë të pranishmit në sheshin Shën Pjetër...

Të fundit

Nostalgji futbolli / Maldini rrëfen ofertat e refuzuara për Milanin e tij

"Juve më donte. Tek Chelsea më ftoi Vialli në 96-ën. Por unë preferova të qëndroj në Milano, për të dalë nga një vit katastrofik....

Ndryshon Kodi Rrugor, ja çfarë duhet të dinë shoferët

Hyjnë në fuqi  ndryshimet e reja në “Kodin rrugor”. Parlamenti i Shqipërisë hodhi poshtë sot dekretin e Presidentit Ilir Meta për “Kodin rrugor”, duke...

Denoncimi/ Grida Duma: Ja si u blenë votat në Bashkinë e Rrogozhinës!

Deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma ka denoncuar sot me emra atë që ajo e quan “skema kriminale e blerjes së votave”. Nga foltorja...

Veprim i ngutshëm, por dinakëri taktike

Nga Mentor Nazarko, /panorama.al/ Nisja e procedurave nga ana e PS-së për shkarkimin e Presidentit Meta, ngjan sa relativisht e ngutshme, po aq dhe e...

Revista prestigjoze ‘Panenka’ shkrim për Demollarin: “Platinia i proletariatit”

Marrë nga Panorama Sport Tirana është e paralizuar. Është ora 3 e pasdites e datës 3 dhjetor 1986 dhe nuk ka mbetur as edhe një...