E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Papa trondit themelin patriarkal të Kishës: Gruaja e parë në një post diplomatik

Për herë të parë Sekretariati i Shtetit të Vatikanit do të drejtohet nga një grua. Ky është quajtur një veprim historik në barazinë gjinore, duke pasur parasysh orientimin patriarkal që ka pasur gjithnjë Vatikani.

Ekspertja për të drejtën ndërkombëtare dhe të drejtat e njeriut, Francesca Di Giovanni do të jetë nënsekretare dhe njëra nga dy zëvendësministrat e Jashtëm të Vatikanit në Zyrën e Marrëdhënieve të Shtetit.

Deri më sot, tradita e kishës Katolike Romake ka qenë që vetëm priftërinjtë të shugurojnë priftërinj dhe femrat kanë qenë të përjashtuara nga administrata e lartë.

Ky veprim i Papa Franceskut cilësohet si një veprim reformator, nisur nga kërkesat e shumta që organizatat e murgeshave katolike i kanë bërë Atit të Shenjtë.

Ato citojnë faktin se më shumë se gjysma e 1.3 miliardëve katolikë janë gra dhe se ka tre herë më shumë gra fetare sesa burra.

Vitin e kaluar, Papa emëroi katër këshilltarët e parë gra në Sinodin Episkop, një institucion i krijuar 50 vjet më parë për të përgatitur takime të rëndësishme të peshkopëve që zhvillohen çdo vjet për të diskutuar tema të ndryshme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...