E mërkurë, 28 Korrik, 2021
22.5 C
Tirana

Vatikan/ Spiderman-i takon Papën, ja pse e lanë të hyjë në Vatikan

Vatikan, 23 qershor (Reuters) – Një tjetër lloj audience u shfaq gjatë fjalës së Papa Françeskut në Vatikan të mërkurën: njeriu merimangë, Spiderman-i.

Një djalë i veshur me kostumin e superheroit të kuq, të zi dhe blu u ul në seksionin e audiencës VIP në Oborrin San Vamican të Vatikanit.

Ai u ul i qetë pranë një prifti të veshur me të zeza, i cili dukej i paimpresionuar nga personazhi shumëngjyrësh me sy të mëdhenj të bardhë.

Njeriu pas maskës doli të ishte Mattia Villardita, 27 vjeç, nga Italia veriore. Atij i’u dha një vend në seksionin VIP për shkak të punës së tij me veshje superheronjsh dhe vizitat tek fëmijët e sëmurë në spitale.

Në fund të audiencës, ai takoi Papën dhe i dha një maskë Spider-Man-i.

Vitin e kaluar, Presidenti Italian Sergio Mattarella i dha çmim Villarditas për punën e tij me fëmijët e sëmurë./ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...