E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Vatikani notë proteste Italisë për projektligjin kundër homotransfobisë

Selia e Shenjtë zbret në fushë kundër projektligjit Zan, projektligjit kundër homotransfobisë. Nisma vjen drejtpërdrejt nga Sekretariati i Shtetit, organi drejtues më i afërt me Papën. Nisma, për të cilën raporton “Corriere della Sera” është e paprecedentë, të paktën në këto mënyra: Selia e Shenjtë ka dhënë një shënim joformal në të cilin pohon se ligji, nëse miratohet me sistemin aktual, do të shkelte në mënyrë të drejtpërdrejtë marrëdhënien bilaterale midis Italisë dhe Selisë së Shenjtë, i së cilës daton që nga viti 1984.

“Corriere della Sera” specifikon se kryepeshkopi Paul Gallagher, Sekretari për Marrëdhëniet me Shtetet, “ministri i jashtëm” i Papës ia ka komunikuar notën e Selisë së Shenjtë ambasadës italiane më 17 qershor. Një “shënim verbal”, ku argumentohet se “disa përmbajtje aktuale të propozimit legjislativ nën shqyrtim në Senat zvogëlojnë lirinë e garantuar për Kishën Katolike nga neni 2, paragrafët 1 dhe 3 të marrëveshjes së rishikimit të Concordatit (pakti i Vatikanit me Italinë për marrëdhëniet ndërkombëtare)”.

Për më tepër, për Vatikanin, Ligji ‘Zan’ do të shkelte lirinë e organizimit sepse nuk përjashton shkollat ​​private nga organizimi i aktiviteteve me rastin e Ditës Kombëtare kundër homofobisë, e cila përcaktohet me ligj. Dhe, në përgjithësi, kjo do të minonte lirinë e besimtarëve katolikë. Nota – specifikon ‘Corriere della Sera’ – iu dorëzua kabinetit të Ministrit të Jashtëm Luigi Di Maio 17 qershorin e kaluar. Por, sipas gazetës, ajo ende nuk është sjellë në vëmendjen e Kryeministrit Mario Draghi dhe Parlamentit. Rregullat parashikojnë që përballë një shkelje të pretenduar të marrëdhënieve bilaterale Itali-Vatikan dhe një problemi në lidhje me zbatimin e tij të saktë, aktivizohet “komisioni i përbashkët” kompetent për një “zgjidhje miqësore”.

Lexo edhe :   Itali/ Gjobë për ata që nuk kanë Green Pass, ja cilat dënime rrezikohen dhe kur
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...

Varianti Delta përhapet me shpejtësi në Shtetet e Bashkuara

Presidenti Joe Biden po u kërkoi punonjësve të qeverisë federale të dëshmojnë statusin e tyre të vaksinimit. Të pavaksinuarit do të duhet të mbajnë...