E premte, 22 Tetor, 2021
14.5 C
Tirana

Etiketa

trashëgimi

UNESCO zgjeron listën e zonave të mbrojtura

Agjencia kulturore e Kombeve të Bashkuara të mërkurën shtoi peisazhet me pllaka të Uellsit veriperëndimor dhe petrografet ruse në listën e Trashëgimisë Botërore. Me...

Trashëgimia e fortë e epokës Trump

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Ndërsa Shtetet e Bashkuara po përgatiten të jetojnë shumë gjatë me trashëgiminë e Donald Trump, pjesa tjetër e botës mezi pret...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

Turqi/ Një monument i trashëgimisë botërore kthehet në çështje politike

Presidenti Erdogan dëshiron ta shndërrojë monumentin me famë botërore Hagia Sofia në Stamboll në xhami. Ai do të fitojë pikë tek votuesit turq, por...

Shembja e Teatrit, “Europa Nostra”: Ditë e trishtë për trashëgiminë kulturore

Pas shembjes së Teatrit Kombëtar ka reaguar edhe “Europa Nostra”. Kjo e fundit e ka cilësuar ditën e sotme “të trishtë për trashëgiminë kulturore dhe...

Epoka e Merkelit drejt fundit, por cila është trashëgimia e saj

Fundi i mandatit të kancelares Angela Merkel po afrohet. Po cila do të jetë trashëgimia e kancelares Merkel dhe për çfarë do të mbahet mend...

“As e njoh dhe as dua ta njoh”, djali çon të ëmën në “Shihemi në Gjyq”

Seanca e ndërmjetësimit sot në “Shihemi në Gjyq” solli përballë njëri-tjetrit djalin dhe nënën e tij. Një pronë e lënë trashëgimi nga gjyshja, ka...

Denoncimi/ “Vangjush Dako shkatërron me ekskavator historinë kombëtare” (video)

Gazetari Aulon Kalaja ka denoncuar se si po shkatërrohen rrënojat e Durrësit antik. Përmes një video të publikuar në rrjetin e tij social Facebook, tregon...

“Rudina Hajdari? Figurë politike me trashëgimi politike, historia njeh rikthime”

Grida Duma duke folur për përjashtimin e Rudina Hajdarit nga strukturat e Partisë Demokratike, tha se politika ka uljet dhe ngritjet e veta dhe...

Trashëgimi botërore/Kishat e Voskopojës dhe Vithkuqit të mbrohen nga UNESCO

Ekspertët e misionit “Europa Nostra” shprehen entuziastë për vlerat që përfaqësojnë kishat e Voskopojës dhe Vithkuqit, duke sugjeruar përgatitjen e dosjes që këto kisha...

Të fundit

Dy fitore që çojnë në humbje

Nga: Blendi Kajsiu Që fitorja e fushatës Berisha është humbje e madhe për PD-në, kjo tashmë është e qartë edhe për vetë doktorin. Ai e...

Si mund ta ndryshojnë politikën në Evropë zbulimet e “Pandora Papers”

Nga: Chris Raggett “European Council on Foreign Relations” Fshehtësia e financave nuk është më si dikur. Publikimi më 3 tetor i “Pandora Papers”, i rreth 12...

Donald Trump lançon rrjetin e tij social, ja si do të quhet aplikacioni

Pasi u përjashtua nga platformat sociale si Facebook dhe Twitter, Trump ka bërë përpjekje për krijimin e një media sociale rivale. Ish-presidenti amerikan Donald...

Super-operacion i shërbimit sekret, në pranga 15 agjentë të Mossad-it

15 persona janë arrestuar në Turqi, pasi autoritetet i akuzojnë si agjentë të shërbimit sekret izraelit, Mossad. Si rezultat i operacionit të kryer në...

Progres-Raporti 2021 konfirmon 15 parakushtet e paplotësuara

Nga: Bujar Leskaj Komisioni Europian publikoi ditën e djeshme Progres-Raportin për Shqipërinë. Të 136 faqet e këtij raporti përbëjnë provën e shkruar se qeverisja...