Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe hetimet për të qartësuar shkakun e vërtetë të ndarjes nga jeta të “Pibe de Oro”.

Një tjetër çështje e nxehtë që trazon familjen është… trashëgimia. Sipas asaj që raporton e përditshmja spanjolle “Marca” që citon një gazetar argjentinas shumë pranë ‘Diez’, për momentin trashëgimia duhet të jetë rreth 75 milionë dollarë.

Pasuria është e shpërndarë mes shtëpive të shpërndara në të gjithë botën, sponsorizimeve (ajo historike me Puma e me dy kompani të videolojërave), investimeve të ndryshme në Venezuelë e Itali, e të tjera pasuri të lëna në Dubai (shtëpi e makina luksi) e në Bjellorusi (një unazë e çmuar e deri te një tank).

Siç dihet Maradona ka pesë fëmijë të njohur, ndërkohë që së fundmi janë të paktën 6 fëmijë të tjerë që pretendojnë se janë të Maradonës dhe që kërkojnë pjesën e tyre nga pasuria që ka lënë Zoti i futbollit. Një situatë me të vërtetë e komplikuar që nuk dihet se cila do të jetë zgjidhja e saj.