E enjte, 13 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Etiketa

tërmetet

Virusi po bën kërdinë, Shqipëria tronditet nga tërmetet

Tri lëkundje tërmeti janë regjistruar para mesnatës dhe në orët e para të mëngjesit të sotëm në zonën e Detit Adriatik, në Thumanë dhe...

Toka nuk gjen qetësi/ Pas Greqisë, ja ku u ndje lëkundja e radhës

Tërmetet s'kanë të ndalur. Pas atij të raportuar në Greqi, lëkundjet e radhës janë ndjerë në Bosnje Hercegovinë. Zona e nxehtë sizmike në Ballkan...

Toka s’gjen qetësi/ Mëngjesi nis me dy lëkundje tërmeti në vend

Duket se lëkundjet e tërmetit nuk kanë të ndalur. Dy lëkundje janë ndjerë në Gjirokastër në orët e para të ditës. Instituti i Gjeoshkencave,...

Shqipëria nuk gjen qetësi nga tërmetet/ Sizmologu: Lëkundje normale

Ministria e Mbrojtjes ka reaguar për lëkundjen e tërmetit në Durrës, e cila u ndje rreth orës 22:10. Sipas IGJEUM, tërmeti ishte me magnitudë...

A do të ketë tërmet më të fortë? Ja çfarë thotë sizmologu Rrapo Ormeni

Tërmeti i së martës me magnitudë 4.9 të shkallës Rihter që goditi vendin tonë, dëshmon se ka ende energji të akumuluar në zonë. Duke...

Mësimet që na jep Japonia për mbrojtjen nga tërmetet

“Tirana Today” ka vendosur që të risjellë lajmet më të lexuara të vitit 2019 dhe një herë në vëmendjen e lexuesve. Tërmeti i rënë mëngjesin...

Si do të funksionojë sigurimi banesave nga tërmeti

“Monitor” zbardh draftin konfidencial që parashikon “shtetëzimin” e industrisë së sigurimeve për tërmetet. Do paguajmë me detyrim 15-25 euro për sigurim banese dhe kompensimi...

Tërmetet në Shqipëri/ Ambasada Gjermane jep njoftimin e rëndësishëm

Ambasada Gjermane në Tiranë ka dhënë lajmin se kanë instaluar 30 seismografë portabël, kjo për të kuptuar më mirë shkaqet e tërmeteve të fundit...

Sizmologu qetëson shqiptarët: S’ka arsye për panik, paslëkundjet do vijojnë

Tërmeti i mbrëmjes që lamë pas ishte paslëkundje, dhe nuk ka arsye për panik. Këtë e ka konfirmuar sizmologu Llambro Duni për "Ora News". “Bëhet...

Tërmeti me pasoja tragjike/ Profesori grek: Krijoni sisteme mbrojtëse të posaçme

Profesori grek i gjeologjisë, Spiros Pavlidis shprehet se dëmet që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit mund të ishin më të pakta nëse Shqipëria do...

Të fundit

Raporti/ Pandemia në Shqipëri varfëroi të rinjtë, mes tyre mbizotëron papunësia

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Raporti...

Macron paralajmëron Iranin kundër “ndërhyrjes” në Liban

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka paralajmëruar Iranin kundër cdo ndërhyrjeje në Liban. Sipas Reuters, Macron ka zhvilluar një bisedë të telefonike me presidentin iranian, Hassan...

VIDEO/ Neymar shpërdoron dy raste vetëm për vetëm me portierin

Po luhet mbrëmjen e sotme ndeshja mes Atalantës dhe PSG-së, e vlefshme për ‘Champions League’. Pak minuta më parë ka përfunduar pjesa e parë, me...

Drejt Presidencës me fletëthirrjen e Hagës në xhep

Nga Mero Baze Një vit më parë, Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, nën arsyetimin se ishte thirrur nga Gjykata Speciale e Kosovës...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...