E mërkurë, 27 Janar, 2021
2 C
Tirana

Virusi po bën kërdinë, Shqipëria tronditet nga tërmetet

Tri lëkundje tërmeti janë regjistruar para mesnatës dhe në orët e para të mëngjesit të sotëm në zonën e Detit Adriatik, në Thumanë dhe në Korçë.

Tërmeti i fundit ka qenë i lehtë, 1.4 rihter, e ndërsa epiqendra ka qenë Korça. Ai para tij ka qenë 2.4 në Thumanë, Krujë. Para mesnates ka qenë më i fortë, 3.1 rihter në zonën e detit Adriatik, tek Gjiri i Lalzit.

Këto tërmete vijnë në një kohë kur e gjithë bota është e izoluar për shkak të koronavirusit vdekjeprurës.

Numri i personave të infektuar në botë ka shkuar në 1.853.496, ndërkohë janë shënuar 114.256 viktma. Ndërsa, 423.724 të tjerë kanë fituar betejën me COVID-19.

Amerika zë vendin e parë në botë për numrin e viktimave dhe të infektuarve. COVID-19 është një kërcënim edhe për Europën. Virusi po ‘bën kërdinë’ në Itali, pasi atje numri i viktimave ka shkuar në 19.899, dhe të infektuar janë 156.363 persona. Spanja zë vendin e tretë në botë për numrin e viktimave dhe të infektuarve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Tension dhe përmbysje, Interi eliminon Milanin në minutën e 97-të

Interi triumfoi me rezultatin 2-1 ndaj Milanit, në derbin e vlefshëm për çerekfinalen e Kupës së Italisë, ku nuk mundoi as tensioni. Ibrahimoviç dhe Lukaku...

Skënder Brataj tregon numrin e personelit mjekësor të vaksinuar

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj ka bërë me dije shifrat e personelit mjekësor që është injektuar me vaksinën anti-covid deri më tani në...

Shkel rregullat e rrjetit social, Twitter i mbyll llogarinë Genc Pollos

Platfotma Twitter i ka mbyllur llogarinë ish-deputetit të PD, Genc Pollo, për shkak se ky i fundit ka shkelur rregullat e rrjetit social. Lajmin e...

Haradinaj mesazh Serbisë: Do forcojmë policinë dhe ushtrinë e Kosovës

Kandidati për President në Kosovë, Ramush Haradinaj ka përcjellë një tjetër për fqinjët, Serbinë. Haradinaj u shpreh se Kosova nuk do e mbajë më kokën...

Kur lali Eri gjobit Ndrangheta-n

Nga: Dritan Hila Sapo kapën implikimin e tre personave italianë që bënin kështjella në rërë për biznese në Tiranë dhe ku përmendej edhe mafia kalabreze,...