E shtunë, 16 Janar, 2021
0 C
Tirana

A do të ketë tërmet më të fortë? Ja çfarë thotë sizmologu Rrapo Ormeni

Tërmeti i së martës me magnitudë 4.9 të shkallës Rihter që goditi vendin tonë, dëshmon se ka ende energji të akumuluar në zonë. Duke iu referuar sizmologut Rrapo Ormeni, pas 40 vitesh qetësi, tashmë vendi ynë ka hyrë në një periudhë me aktivitet të ngjeshur sizmik, e cila zgjat disa vite, raporton “Klan”. Tërmeti 4.9 i shkallës Rihter, me epiqendër 3 kilometra larg fshatit Bubq, shkaktoi jo pak frikë tek qytetarët, të cilët qëndruan për disa orë jashtë banesave të tyre.

Por ekspertët thonë se banorët e kryeqytetit nuk duhet të frikësohen, pasi në Tiranë lëkundjet vijnë me një shkallë e gjysmë më pak se sa është në epiqendër. Sipas tyre, banorët duhet të dalin nga banesa vetëm pasi janë shuar lëkundjet, sepse pasgoditja mund të jetë më e madhe se ngjarja kryesore.

Tërmeti i fundit me magnitudë 4.9 i shkallës Rihter, ka ngritur pikëpyetjet për të ardhmen. Ai u parapri nga i orëve të para të mëngjesit dhe nga një sërë ngjarjesh sizmike në rajon si ato në Turqi dhe Greqi. Kaq mjaftoi që të shtohej frika për tërmete pasuese.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fitore madhështore në derbi, Lacio nënshtron Romën (Video)

Lacio e Simone Inzagit, arriti një fitore madhështore me rezultatin 3-0 në derbin e kryeqytetit përballë Romës.  Të kaltërit e dominuan takimin, duke vendosur...

”Është si Skëndërbe”/ Spiropali: Rama, i vetmi njeri që di të bëjë qytete

Ministrja për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali tha mbrëmjen e sotme në studion e emisionit ''Bardh A Zi'' në ''ABC'', se kryeministri Edi Rama...

Norvegji, 23 persona humbin jetën pasi injektuan vaksinën e Pfizer

23 persona kanë humbur jetën në Norvegji pasi janë injektuar me vaksinën kundër koronavirusit të kompanisë amerikane Pfizer. 13 prej viktimave ishin të moshuar...

Trump largohet nga Uashingtoni ditën e inaugurimit të Biden-it

Presidenti Donald Trump do të largohet nga Uashingtoni të mërkurën në mëngjes, pak përpara inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, për të filluar...

Pronat në jug/ Lame: Meritojmë medalje, bëmë një hartë se nuk ka pasur

Kreu i Kadastrës, Artan Lame ka folur lidhur me pronat e minoritarëve grekë në jug të vendit. Përballë kreut të OMONIA-s, Fredi Belerit, Lame u...