E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

Pamje apokaliptike /Gropa të thella në tokë, tërmeti 7.7 ballë në Karaibe

Një paralajmërim është lëshuar për Xhamajkën, Kubën dhe Ishujt Kajman se do të ketë një tsunami, pas tërmetit 7.7 ballë që goditi ishujt Karaibe. Lajmin e ka konfirmuar Shërbimi Gjeologjik i SHBA, ku thuhet se dridhja e fuqishme 72 milje në veriperëndim të qytetit bregdetar të Lucea në një thellësi prej rreth gjashtë milje.

Një zonë e gjerë e shtrirë nga Meksika në Floridën amerikane po ashtu ndjeu lëkundjet e forta, duke nxjerrë jashtë banorët. “Tërmeti u ndje fort këtu. U evakuan njerëzit, punonjësit dhe turistët që ndodheshin në hotele, shumë njerëz”, tregoi një banor vendas.

Një lëkundje e fortë u raportua në Santiago, qyteti më i madh në Kubën Lindore. “Të gjithë ishim ulur dhe ndiejmë që karriget lëvizin”, i tha AP Belkis Guerrero, e cila punon në një qendër kulturore katolike në zemër të Santiagos. “Ne dëgjuam zhurmën e gjithçkaje që lëvizte”.

Guerrero tha se nuk kishte dëme të dukshme në qendër të qytetit kolonial. “Ndihej shumë e fortë, por nuk duket se ka ndodhur asgjë”, tha ajo.

Agjencia e Menaxhimit të Katastrofave në Ishujt Kajman, paralajmëroi qytetarët që janë afër bregut, të evakuohen si një masë paraprake.

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...