E shtunë, 23 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Etiketa

përgjime

Kompania izraelite NSO nën presion për përdorimin e teknologjisë për spiunazh

Kritikat ndërkombëtare ndaj Izraelit janë në rritje, pas akuzave se një program i krijuar nga kompania private e sigurisë “NSO” është përdorur për të...

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

Turpi i Izraelit: NSO dhe Pegasus, rrezik për demokracinë në të gjithë botën

Nga Eitay Mack, Haaretz "Zemërimi" i Ben & Jerry është ajo që shumica e mediave, qeverisë dhe publikut izraelit kanë fiksuar gjatë 24 orëve të fundit,...

Një gazetar në rrjetën e SPAK, përgjime për pagesa në mijëra euro

I ‘penduari’ i drejtësisë duket se ka zbuluar të dhëna të forta sa i takon operacionit “Shpirti”. Hetimet e SPAK dhe Anti-Mafias janë zgjeruar...

Programi Pegasus/ Emiratet e Bashkuara Arabe përgjuan qindra persona në Britani

Zbardhen detaje të reja në lidhje me përgjimet e programit “Pegasus”, ku janë zbuluar personazhe të tjerë të përfshirë në rrjet. Një anëtar i...

Hoxha: Zyrtarët e lartë kanë frikë nga përgjimi, përdorin një aplikacion

Gazetari i njohur investigativ, Artan Hoxha deklaroi se zyrtarë të lartë përdorin aplikacionin ''Signal'' në komunikimet e tyre, pasi është më i sigurt në...

Thellohet skandali në Bashkinë Lushnje/Biznesmeni: Çova ‘B’ në Parlament

Përgjimet e SPAK kanë nxjerrë në dritë të tjera të dhëna të forta për çështjen e kryebashkiakut Lushnje, Fatos Tushe dhe vartësve të tij....

Mori 2 mijë euro nga një person nën hetim, prokurori Kariqi u kap nga përgjimet

Zbardhen detaje të reja në lidhje me operacionin e zhvilluar ditën e sotme në Kavajë me urdhër të SPAK, ku u arrestua drejtuesi i...

Valë arrestimesh/Bisedat fundosin arbitrin dhe zyrtarin e klubit të futbollit

Arbitri Qerim Ruçi, dhe zyrtari i klubit sportiv SHS “Përmeti” Bledar Hajredini, kanë përfunduar pas hekurave pas fitores së Përmetit në ndeshjen me Selenicën. Duket...

Pse ndonjëherë na duket sikur smartfonët tanë na përgjojnë?

Reklamat që shohim në internet janë gjithnjë e më të sakta, aq shumë të përshtatura sipas interesave tona mbi ato që do të dëshironim...

Të fundit

Kina miraton një ligj të ri: Stop mësimit intensiv pas shkollës

Kina ka miratuar një ligj arsimor që synon të zvogëlojë presionin e detyrave të tepërta të shtëpisë dhe mësimit intensiv pas shkollës, thonë mediat...

“Pse gënjen Rama për sekret”? Basha reagon për komisionin “Becchetti”

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, në një konferencë për mediat u ndal tek kërkesa e opozitës për të ngritur tre komisione hetimore. Ai tha...

Studimi/Ja pse është e lehtë fshehja e parave të pista

Një libër i botuar në vitin 2014 e tronditi botën e financave në parajsat fiskale. “Global Shell Games” nxori në pah lehtësinë me të...

Barrierat tek “Pushimi i Shoferëve” në Lushnje, Braçe u del krah banorëve

Mëngjesin e sotëm, banorë të fshatrave në anë të autostradës Lushnje-Fier bllokuan rrugën në shenjë proteste, duke krijuar radhë kilometrike automjetesh. Ata kundërshtuan një...

A është e përgatitur bota për ndryshimin e klimës? Çfarë thonë ekspertët

Deri tani qeveritë dhe industria janë përqendruar fort në uljen e emetimeve të CO2 nga avionët, pasi sektori i aviacionit është përgjegjës për rreth...