E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat e njeriut.

Vlerësohet se më shumë se 50,000 numra telefoni, kryesisht të gazetarëve, aktivistëve dhe politikanëve, po monitorohen për një kohë të gjatë përmes softuerit në fjalë. Softueri i spiunazhit mund të ketë qasje në gjithçka që përmban një celular modern: e-mail, foto, video, biseda personale.

Gazetari hungarez Sampolks Pani nga rrjeti Direct36 është një nga rreth 180 gazetarë nga listat e përgjimeve  të softuerit Pegasus. “Ju mund të përdorni takimet e mia, fotot e mia personale, videot e mia. Kamera dhe mikrofoni i telefonit tim celular mund të ndizen madje. Është tronditëse “, tha gazetari hungarez.

Nga telefoni celular i Emmanuel Macron te Charles Michel

Por përveç gazetarëve, celularët e krerëve të shteteve dhe qeverive ose zyrtarëve të tjerë të rangut të lartë mund të kenë qenë shënjestra të mbikëqyrjes përmes Pegasus. Listat në fjalë përfshijnë numrin e telefonit celular të Presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel dhe Presidentit Francez Emmanuel Macron, sipas gazetës Le Monde, e cila mori pjesë në hetimin gazetaresk.

Zëdhënësi i qeverisë franceze Gabriel Atal tha: “Zbulimet që tani kanë dalë në dritë janë tronditëse. Nëse akuzat rezultojnë të vërteta, gjërat do të jenë të vështira.” Në fakt, Maroku thuhet se qëndron pas mbikëqyrjes së celularëve të Charles Michel dhe politikanëve francezë, diçka që ambasada e vendit në Paris e mohon.

Lista  e vendeve klientë

Gazetarë nga Azerbajxhani, siç është gazetarja hulumtuese Kadyya Ismailova, gjithashtu duket se janë në shënjestër të Pegasus. Pegasus mund të jetë i lidhur me vrasjen brutale të gazetarit saudit Jamal Kasogi në konsullatën e përgjithshme saudite në Stamboll në 2018. Sipas Amnesty International, telefoni celular i të fejuarës së Kasogi ishte gjithashtu dixhital. Dubai, IndiA dhe Ruanda janë disa nga vendet e tjera ku softueri i diskutueshëm duket se është përdorur për qëllime të paligjshme.

Nga ana e tij, Christian Mirr  nga Reporterët pa Kufij, bëri thirrje për një shtrëngim të menjëhershëm të ligjit ndërkombëtar mbi shpërndarjen e një softuerave  të tillë. Siç vëren ai: “Ne kemi nevojë për një regjim global sanksionesh, i cili në mënyrë efektive do të ndalojë dhe vendosë sanksione mbi vendet që eksportojnë softuer përkatës në regjime autoritare. Kjo sepse teknologjia e tillë është armiqësore ndaj lirisë së shtypit dhe, në rastin më të keq, mund të rrezikojë jetën e njeriut.”/DW

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kriza në Ukrainë, NATO rrit praninë e saj

Aleatët e NATO-s po vendosin forcat në gatishmëri, dhe po dërgojnë anije shtesë dhe avionë luftarakë në Evropën Lindore, tha organizata të hënën. Këto...

FSHF i nxori audio-përgjimin, Veliaj: U qëndroj një për një atyre që kam thënë!

Kreu i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj ka reaguar pas publikimit të audio-përgjimit të publikuar sot nga Federata Shqiptare e Futbollit, në të cilën...

1100 mësues të infektuar, Ministrja e Arsimit flet për mbylljen e shkollave

Aktualisht në Shqipëri janë 1100 mësues të konfirmuar me Covid-19, dhe 1600 nxënës. Përpos situatës së rënduar me pandeminë, shtohet edhe frika për gripin...

Zgjedhjet e nxehta të 6 marsit, 10 pritshmëritë për 6 bashki

Nga: Roland Qafoku Vendimi për zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit më shumë duket si një pushim i detyruar i kërkuar nga trajneri në...

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...