E diel, 17 Tetor, 2021
10.5 C
Tirana

Etiketa

shtete

Skandali Pegasus: Shtete që përdorën programin përgjues

Aktivistë, gazetarë dhe politikanë në të gjithë botën janë përgjuar përmes telefonit, duke ngritur shqetësimet për mosrespektimin e privatësisë dhe abuzimin me të drejtat...

SHBA, Gjykata e Lartë u jep shteteve më shumë hapësirë për të kufizuar votën

Të enjten Gjykata e Lartë e Shteteve të Bashkuara e bëri më të lehtë për shtetet që të vendosin kufizime në votime, duke mbështetur...

Pandemia/ Shtetet që rrezikojnë rikthimin në karantinë

Prej muajsh tashmë, shtete të shumta po përballen me pandeminë, ndërsa shkencëtarët po vijojnë përpjekjet për gjetjen e një vaksine efikase. Ndërkohë, mbarë bota aktualisht...

Shtimi i rasteve të reja, OBSH: Disa shtete po përballen me valën e dytë

Në disa shtete, së fundmi është vënë re një rritje e rasteve të reja me koronavirus. Ky fenomen është parë me shqetësim nga Organizata Botërore...

Turqia planifikon rikthimin e fluturimeve me 40 shtete

Ministri turk i Transportit, Adil Karaismailoglu bëri me dije së fundmi se Turqia planifikon të rikthejë fluturimet ndërkombëtare me rreth 40 shtete gjatë këtij...

Trump përshëndet shtetet që do të nisin rihapjen

Presidenti Donald Trump përshëndeti të mërkurën hapat e ndërmarra nga një pjesë e vogël shtetesh amerikane me guvernatorë republikanë për të nisur rihapjen e...

Zyrtarët e SHBA: Disa shtete mund të jenë gati të hapen

Në SHBA, drejtori i Qendrave Federale për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tha të mërkurën se 19 ose 20 shtete amerikane janë ndikuar pak...

Koronavirusi/ Bill Gates ka një mesazh për krerët e shteteve

Shtetet duhet të marrin masa më të mëdha në luftën ndaj koronavirusit dhe pandemive të tjera që do të ndodhin në të ardhmen. Apeli vjen...

COVID-19/ Mbyllet përkohësisht kufiri mes SHBA-së dhe Kanadasë

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump dhe Kryeministri i Kanadasë Justin Trudeau kanë rëndë dakord që të mbyllin përkohësisht kufirin mes dy vendeve,...

Raporti/ Dy shtete të tjera evropiane bien pre e koronavirusit

Në vetëm pak ditë koronavirusi ka pasur një përhapje të madhe në Evropë, teksa çdo ditë që kalon të tjera shtete konfirmojnë rastet e...

Të fundit

Mbështetësve të Lulzim Bashës tani po u del “droga”

Nga: Alfred Peza Lehtësia e papërballueshme me të cilën Lulzim Basha u artikuloi vendimin për largimin e Sali Berishës nga Grupi Parlamentar i PD, pas...

Itali/Vodhi brioshët, të nesërmen i paguan. Pronari i lokalit i ofron një punë

Ai vjedh brioshët në lokal, pastaj të nesërmen kërkon falje dhe paguan. Një histori dëshpërimi, por edhe mbi të gjitha dinjiteti dhe solidariteti që...

Kolumbia sterilizon hipopotamët e “Mbretit të kokainës”

Një grup hipopotamësh - një trashëgimi e padëshiruar pas vdekjes së mbretit famëkeq të drogës kolumbiane Pablo Escobar - po sterilizohen. Escobar, i cili u...

Rusia në gjendje emergjence nga infektimet, një mijë të vdekur në një ditë

Rusia të shtunën regjistroi 1.000 vdekje në një ditë të vetme për herë të parë, që kur filloi pandemia. 222.000 vdekjeve nga Covid është...

Misioni Lucy i NASA-s do të kërkojë ‘fosilet’ e Sistemit Diellor

Një anije kozmike është nisur nga Kepi Canaveral me një mision për të zbuluar "fosilet" e Sistemit Diellor. Sonda Lucy do të shkojë në...