E martë, 24 Nëntor, 2020
18 C
Tirana

Etiketa

kerkuesit

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Stërvitja me maskë nuk e pengon oksigjenimin e duhur të trupit të njeriut

Në të gjitha vendet e botës, njerëzve u thuhet ose inkurajohen që të mbajnë maska ​​kur dalin jashtë shtëpisë. Në disa vende, ata urdhërohen...

E testuar në 43.500 njerëz, vaksina e parë jep rezultate pozitive

Pas infektimeve masive, një lajm i mirë vjen nga kërkuesit të cilët duket se e kanë tashmë në dorë një vaksinë efektive ndaj koronavirusit. Zhvilluesit...

Transmetimi i koronavirusit përmes ajrit është i mundur, por jo i shpeshtë

Transmetimi i koronavirusit, përmes grimcave të vogla me Covid-19 të mbetura pezull në ajër në mjedise të mbyllura, a mund të jetë një nga...

Studimi/ Imuniteti ndaj Covid-19, mund të zhduket shumë shpejt pas infektimit

Një studim i ri ka gjetur prova se imuniteti ndaj Covid-19, mund të bjerë me kalimin e kohës, në një mënyrë të ngjashme me...

Çfarë mund të presim nga një vaksinë kundër Covid-19

Nga: Steven N.Austad “Next Aveenue” Aktualisht po testohen në faza të ndryshme 42 vaksina potenciale kundër Covid-19. 11 prej tyre janë në fazat e fundit....

Ja pse truri ynë ka nevojë për gjumë

Shkencëtarët nuk e kanë zbuluar deri tani arsyen e saktë pse duhet të flemë. Ata dinë vërtet vetëm se çfarë ndodh me trurin tonë...

“Efekti Moxart”: A ekziston vërtet dhe a mund të shërojë epilepsinë tek njerëzit

Ideja se dëgjimi i muzikës së kompozuar nga kompozitori austriak Volfgang Amadeus Moxart, mund t’i ndihmojë të ndihen më mirë njerëzit e sëmurë nga...

Ju ka marrë malli për jetën e natës? Del kostumi revolucionar kundër COVID-19

Teksa në disa shtete është në planet e afërta për tu hapur baret e restorantet, një studio ka nxjerrë një veshje specifike për në...

Mund të keni kaluar koronavirusin pa e kuptuar, jo të gjithë pacientët përfundojnë në spital

E dini se jo të gjithë pacientët e infektuar me koronavirus, përfundojnë në spital? Ekspertët e fushës janë të mendimit se mund të ketë...

Të fundit

Prej 8 ditësh i infektuar, deputeti i PS tregon si është gjendja shëndetësore

Deputeti i PS Ervin Bushati, është infektuar me COVID 19. Ai njofton se është në ditën e tetë, dhe se pas trajtimit ndjehet në...

Çfarë kërkimi shkencor mund të bëjmë në Shqipëri?

Nga: Mentor Kikia Gjatë një diskutimi mes kolegësh, duke folur për cilësinë e arsimit, u hap debati për nevojën për rifillimin e kërkimit shkencor. -Po çfarë...

Në prag të 28 nëntorit “bashkohen” arkivat

Në prag të Ditës së Flamurit, Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave bëhet institucioni i parë i Shqipërisë që ka prani fizike në Kosovë, duke...

“Frikë për 6 muajt e ardhshëm”, parashikimi i Gates për pandeminë

Themeluesi i Microsoft, Bill Gates, në një intervistë të dhënë për CNN, është shprehur optimist për një vaksinë, por në të njëjtën kohë paralajmëron...

Pse po shtohen rastet e reja me Covid-19? Ja cilat janë arsyet kryesore

Rastet me koronavirus në SHBA dhe mbarë botën, po shtohen me ritme të frikshme nga fillimi i këtij muaji. Ndërsa ekspertët paralajmërojnë një dimër...