E diel, 16 Maj, 2021
22 C
Tirana

Etiketa

kerkuesit

Studimi për virusin: Pasojat ndjehen edhe pas një viti

Një studim i ri provon se edhe ata që e kanë kaluar infeksionin dhe zyrtarisht janë të shëruar, shpesh vetëm të tillë nuk janë:...

Tetë mënyra për ta lënë duhanin në vitin 2021, ja çfarë thotë shkenca

Shumë njerëz e kanë pritur Vitin e Ri me planet për të lënë duhanin. Lajmi i mirë është se ka më shumë prova se...

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor...

Stërvitja me maskë nuk e pengon oksigjenimin e duhur të trupit të njeriut

Në të gjitha vendet e botës, njerëzve u thuhet ose inkurajohen që të mbajnë maska ​​kur dalin jashtë shtëpisë. Në disa vende, ata urdhërohen...

E testuar në 43.500 njerëz, vaksina e parë jep rezultate pozitive

Pas infektimeve masive, një lajm i mirë vjen nga kërkuesit të cilët duket se e kanë tashmë në dorë një vaksinë efektive ndaj koronavirusit. Zhvilluesit...

Transmetimi i koronavirusit përmes ajrit është i mundur, por jo i shpeshtë

Transmetimi i koronavirusit, përmes grimcave të vogla me Covid-19 të mbetura pezull në ajër në mjedise të mbyllura, a mund të jetë një nga...

Studimi/ Imuniteti ndaj Covid-19, mund të zhduket shumë shpejt pas infektimit

Një studim i ri ka gjetur prova se imuniteti ndaj Covid-19, mund të bjerë me kalimin e kohës, në një mënyrë të ngjashme me...

Çfarë mund të presim nga një vaksinë kundër Covid-19

Nga: Steven N.Austad “Next Aveenue” Aktualisht po testohen në faza të ndryshme 42 vaksina potenciale kundër Covid-19. 11 prej tyre janë në fazat e fundit....

Ja pse truri ynë ka nevojë për gjumë

Shkencëtarët nuk e kanë zbuluar deri tani arsyen e saktë pse duhet të flemë. Ata dinë vërtet vetëm se çfarë ndodh me trurin tonë...

“Efekti Moxart”: A ekziston vërtet dhe a mund të shërojë epilepsinë tek njerëzit

Ideja se dëgjimi i muzikës së kompozuar nga kompozitori austriak Volfgang Amadeus Moxart, mund t’i ndihmojë të ndihen më mirë njerëzit e sëmurë nga...

Të fundit

Peru/ Pandemia shkakton një krizë të re: Mungesa e hapësirës për varreza

Mungesa e opsioneve për varrimet e të vdekurve vjen ndërsa vendi po përjeton periudhën e tij më vdekjeprurëse të pandemisë. Më shumë se 64,300...

Daily Mail akuzon Dua Lipën për dy standarde gjatë pandemisë: Hipokrizi

Gazeta prestigjoze Daily Mail ka komentuar qëndrimet e këngëtares shqiptare me dy standarde. Ja se ç'shkruan Daily Mail në numrin e djeshëm për këngëtaren...

Tkurrja PD ’17 dhe tkurrja LSI ’21, dy fitore të PS-së

Nga Eduard Zaloshnja Edhe nëse ndodh që rinumërimi/rivlersimi/rivotimi në qarqet Berat e Durrës (ku numërimi i votave u mbyll me foto-finish) prodhon 2 mandate parlamentare...

Kanabis dhe armë në banesë/ Fier: Në pranga babai, në kërkim i biri

Ishin kthyer në furnizues të kanabisit në qytet, vihet në pranga një 60-vjeçar dhe shpallet në kërkim i biri. Policia e Fierit ka bërë...

Milano/ Ish-kryeministri Silvio Berluskoni del nga spitali San Raffaele

Ish-kryeministri u shtrua në spital që nga 11 maji si pasojë e komplikimeve në lidhje me fazën post Covid. Ish-kryeministri, në antitezë me daljen e...