E diel, 20 Qershor, 2021
23.5 C
Tirana

Mos e ngatërroni me gripin! Renditja e simptomave të COVID-19

Koronaviruset (CoV) janё një familje e madhe virusesh, që shkaktojnë sëmundje nga më të lehtat deri tek ato tepër të rënda. Në 31 dhjetor 2019, pati disa raste me pneumoni në Wuhan, provinca Hubei, Kinë ku shumica e tyre raportonin ekspozim në një treg të madh të produkteve të detit, ku shiteshin shumë lloje të kafshëve të gjalla.

Cilat janë simptomat e një personi të infektuar me koronavirus?

Simptomat varen nga virusi, por shenjat e zakonshme përfshijnë simptomat e aparatit të frymëmarrjes: ethe, kollë, gulçim dhe vështirësi në frymëmarrje. Në raste më të rënda, infeksioni mund të shkaktojë pneumoni, sindromë të rëndë respiratore akute, insuficiencë të veshkave, madje edhe vdekje.

Shpesh COVID-19 nuk e kapin që në fillim, pasi simpomat janë të ngjashme me atë të gripit sezonal. Nisur nga kjo, studiues të Universitetit të Kalifornisë analizuan të dhënat e pacientëve me COVID-19 dhe me grip, për të përcaktuar një rend më të zakonshëm të simptomave.

Për të parashikuar rendin e simptomave të Covid-19 dhe gripit, studiuesit analizuan të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) për mbi 55.000 raste të konfirmuara me COVID-19 në Kinë. Ata gjithashtu studiuan edhe të dhënat për simptomat e gripit, të mbledhura në vendet e Amerikës së Veriut, Europës dhe hemisferës jugore midis viteve 1994 dhe 1998.

Studimi doli në përfundimin se pacientët me grip sezonal, kanë fillimisht kollë përpara temperaturës dhe etheve, ndërkohë që simptoma e parë e COVID-19 përgjithësisht është temperatura. Sipas gjetjeve, rendi i simptomave të COVID-19, zakonisht është kjo:

– temperaturë
– kollë dhe/ose dhimbje muskulare
– të përziera dhe/ose të vjella
– diarre

Lexo edhe :   Çfarë ka ndodhur në botë në 24 orët e fundit
Lexo edhe :   Merkel e Macron bëjnë thirrje për vigjilencë ndaj varianteve të koronavirusit

Studimi vuri theksin edhe te humbja e menjëhershme e nuhatjes dhe shijes, simptomë e rëndësishme që dallon COVID-19 nga gripi apo ftohja. Nuk ka një trajtim specifik për sëmundjet e shkaktuara nga koronavirusi, megjithatë, shumë nga simptomat mund të trajtohen në varësi të gjendjes klinike të pacientit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Krimbat

Nga Edmond Tupe Nuk ka pikë dyshimi se krimbat ei krimit kanë hyrë tashmë thellë në trungun e krupshëm të shtetit shterpë shqiptar duke e...

Filmi “Pa vend” dërgon Kosovën në Kanë. A mund ta fitojë “Palmën e Artë”?

Me shumë pak përkrahje nga institucionet e Kosovës, por me një punë dhe vullnet të madh, filmi “Pa vend”, i regjisorit Samir Karahoda do...

Euro 2020/ Itali-Uells, 18:00, Mançini me rrotacion, Verrati pritet titullar

Dy fitore në Romë rezultuan në kualifikimin e Italisë si dhe zgjatjen e serisë së tyre të fitoreve rradhazi në dhjetë, ndërsa sonte mund...

Si shkoi realisht samiti Bajden-Putin?

Nga Francesca Salvatore Takimi i së mërkurës midis Xho Bajden dhe Vladimir Putinit ishte shumë i kujdesshëm. Megjithëse ka nga ata si Metju Rojanskit, drejtor...

Faqet e para të gazetave sportive europiane, 20 qershor 2021

La Gazzetta dello Sport: Mançini, je të gjithë ne! Rotacion tek kombëtarja, nga Beloti tek Verrati Corriere dello Sport: Soliditet axurr, Italia tashmë e kualifikuar:...