E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Stërvitja me maskë nuk e pengon oksigjenimin e duhur të trupit të njeriut

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Në të gjitha vendet e botës, njerëzve u thuhet ose inkurajohen që të mbajnë maska ​​kur dalin jashtë shtëpisë. Në disa vende, ata urdhërohen që të qëndrojnë brenda në shtëpi, duke u lejuar të dalin vetëm për gjëra thelbësore, përfshirë ushtrimet fizike.

Këto udhëzime krijojnë një dilemë: A duhet që njerëzit të mbajnë maska ​kur janë duke vrapuar, apo kur janë duke u marrë me një aktivitet fizik intensiv? A nuk do ta bënte mbajtja e një maske mbi gojë dhe hundë, më të vështirë frymëmarrjen, në një kohë kur tashmë jeni duke u përpjekur më shumë se zakonisht për të futur ajër në mushkëri?

Që nga ditët e para të pandemisë së koronavirusit, shkencëtarët dhe autoritetet shëndetësore kanë pasur shqetësime serioze në lidhje me këtë çështje. Këshillat zyrtare të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, thonë se njerëzit “nuk duhet të mbajë maska gjatë ushtrimeve fizike, pasi maska mund të zvogëlojë aftësinë për të marrë frymë i qetë”.

Por gjërat mund të mos jetë kaq të thjeshta. Një studim i ri mbi efektin e maskës mbi sistemin kardio-pulmonar – zemra, enët e gjakut dhe mushkëritë – gjatë aktivitetit fizik sugjeron se shumica e njerëzve duhet të jenë në gjendje që të marrin frymë si duhet edhe duke pasur një maskë në fytyrë, edhe pse mund të mos ndihen gjithmonë komod.

“Mund të duket se kërkohet një përpjekje më e madhe për të marrë frymë normalisht, por efektet e mbajtjes së një maske në frymëmarrje, apo tek nivelet e gazrave si oksigjeni dhe dyoksidi i karbonit në gjak ose i parametrave të tjerë fiziologjikë, janë të vogla, madje shpesh shumë të vogla për t‘u gjurmuar”- thotë ekspertja Suzan Hopkins nga Universiteti i Kalifornisë në San Diego.

Në studimin e ri, Hopkins dhe kolegët e saj rishikuan literaturën ekzistuese shkencore, duke analizuar efektet e mbulesave të ndryshme të fytyrës në reagimin kardio-pulmonar gjatë aktivitetit fizik, duke marrë parasysh dhjetëra studime të ndryshme, dhe duke përfshirë lloje të ndryshme maskash – përfshirë mbulesat prej pëlhure, maska kirurgjikale, N95 dhe maskat që përdoren në industri të ndryshme.

Studiuesit e pranojnë se studimet në këtë fushë janë në zhvillim e sipër, dhe se janë të nevojshme studime shtesë. Gjithsesi, ata thonë se provat aktuale sugjerojnë që maskat që mbahen nga njerëz të shëndetshëm gjatë ushtrimeve fizike, nuk duket se ndikojnë në mënyrë të konsiderueshme në funksionin e mushkërive dhe marrjen e oksigjenit.

Me gjithë rezistencën minimale që ato krijojnë ndaj fluksit të ajrit, mbajtja e një maske apo aparati respirator gjatë aktivitetit fizik nuk ka gjasa të shkaktojë dëme. Sidoqoftë, dispnea (ndjenja e marrjes së frymës) dhe format e tjera të shqetësimit mund të shtohen kur njerëzit ushtrohen fizikisht dhe mbajnë maska, sidomos nëse nuk janë mësuar të mbajnë maska.

“Mbajtja e një maske në fytyrë mund të jetë një ndjesi e pakëndshme. Mund të ketë rritje të vogla të rezistencës në frymëmarrje. Ju mund të thithni ajër pak më të ngrohtë, më të pasur me CO2. Dhe nëse jeni duke u ushtruar fizikisht, maska ​​mund të shkaktojë nxehjen dhe djersitjen e fytyrës. Por këto janë perceptime shqisore. Ato nuk ndikojnë në funksionin kardiopulmonar tek njerëzit e shëndetshëm”, thotë Hopkins.

Studiuesit thonë se i njëjti rezultat duket se vlen për të rinjtë dhe të moshuarit, pavarësisht nga gjinia. Por ata theksojnë se pacientët me sëmundje të rënda kardiopulmonare, mund të bëjnë përjashtim, për shkak të rritjes së shanseve të tyre për të përjetuar dispnea gjatë ushtrimeve fizike.

Për ne të tjerët, zbulimet – të cilat mbështeten në mënyrë të pavarur edhe nga një eksperiment i fundit i kryer nga studiuesit kanadezë – nënkuptojnë se nuk duhet të shqetësohemi shumë për mbajtjen e maskave gjatë vrapimit në natyrë apo ushtrimeve në palestër.

Burimi i lajmit: https://www.sciencealert.com/most-people-should-breathe-just-fine-while-exercising-with-a-mask-on-scientists-say

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbante ar*ë me silenciator në banesë, pranga 65-vjeçarit të rrezikshëm

Uniformat blu kanë vënë në pranga 65-vjeçar, i cili mbante armë zjarri me silenciator në banesë. Shtetasi me inicialet O.I., rezulton me precedent të...

Edi Manushi flet pasi u infektua me Covid-19 (VIDEO)

Moderatori Edi Manushi është infektuar nga Covid-19. Ai ka realizuar një lidhje me Skype për emisionin “Ftesë në 5”, ku ka zbardhur më shumë...

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...

E qëlloi me shuplakë në mes të emisionit, Ana rikthehet në “Për’puthen”

Në puntatën e djeshme në “Për’puthen” është rikthyer Ana. Ajo u fut kur po regjistrohej emisioni, ndërsa shpjegoi arsyen e largimit të saj. Bukuroshja...