E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

Hetimet për pandeminë/ ‘Dorëzohet’ Kina, do testojë mijëra mostra gjaku

Kina po përgatitet të testojë dhjetëra mijëra mostra të bankave të gjakut nga qyteti Wuhan, si pjesë e një hetimi për origjinën e Covid-19, sipas një zyrtari kinez. Lëvizja vjen në mes të thirrjeve në rritje për transparencë, mbi shfaqjen e virusit.

Deri në 200.000 mostra, përfshirë ato nga muajt e fundit të vitit 2019, u përcaktuan në shkurt të këtij viti nga paneli hetues i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, si një burim i mundshëm i informacionit kryesor që mund të ndihmojë në përcaktimin se kur dhe ku virusi kaloi për herë të parë te njerëzit.

Mostrat mbahen në qendrën e gjakut në Wuhan, dhe mendohet të përfshijnë vitin 2019, duke siguruar mostra të indeve në kohë reale nga një pjesë e madhe e popullsisë në qytetin kinez, ku SARS-CoV-2 mendohet se ka infektuar njerëzit e parë.

Mostrat e bankës së gjakut janë mbajtur për dy vjet, kanë thënë zyrtarët kinezë, në rast se ato nevojiten si dëshmi në çdo padi që lidhet me dhurimet e gjakut nga vijnë. Ajo periudhë pritjeje dy-vjeçare, së shpejti do të përfundojë për muajt kyç të tetorit dhe nëntorit 2019, kur shumica e ekspertëve mendojnë se virusi mund të ketë infektuar së pari njerëzit.

Një zyrtar nga Komisioni Kombëtar i Shëndetit i Kinës, tha për CNN se përgatitja për testimin është aktualisht në proces, dhe testimi i konfirmuar do të ndodhë pasi të jetë arritur kufiri dy-vjeçar.

“Kjo siguron më të afërmit në botë që kemi parë nga mostrat në kohë reale, për të na ndihmuar të kuptojmë kohën e ngjarjes së shpërthimit”, tha Yanzhong Huang, anëtar i lartë për shëndetin global në Këshillin për Marrëdhëniet me Jashtë.

Ato “absolutisht do të përmbajnë të dhëna jetësore”, tha Maureen Miller, profesore e asociuar e epidemiologjisë në Universitetin Columbia. Ajo i kërkoi Kinës që të lejojë ekspertë të huaj të vëzhgojnë procesin. “Askush nuk do të besojë asnjë rezultat që raporton Kina, nëse nuk ka vëzhgues të kualifikuar”, tha ajo.

Kreu i ekipit kinez që punon në hetimin e OBSH-së, Liang Wannian, tha së pari në një konferencë shtypi në korrik se Kina do të testonte mostrat, duke shtuar se sapo ekspertët kinezë “të kenë rezultatet, ata do t’i dorëzojnë tek eksperti kinez dhe i huaj”.

Lexo edhe :   COVID-19 i merr jetën ish-Sekretarit Amerikan të Shtetit

“Mostrat, nëse ruhen në mënyrë korrekte, mund të përmbajnë shenja vendimtare të antitrupave të parë, të prodhuar nga njerëzit kundër sëmundjes”, thanë ekspertët. Liang tha në korrik se ndërsa rasti i parë i raportuar ishte në Wuhan më 8 dhjetor, “hulumtimi ynë dhe punimet e mëparshme kërkimore të shkencëtarëve kinezë sugjerojnë plotësisht … 8 Dhjetori ndoshta nuk është rasti kryesor. Mund të ketë raste të tjera që kanë ndodhur më parë”.

Dr. William Schaffner, nga Departamenti i Sëmundjeve Infektive të Departamentit të Mjekësisë në Universitetin Vanderbilt, tha se mostrat paraqitën një “mundësi interesante. Ju do të donit të ktheheshit për të zbuluar saktësisht se në cilët muaj ky virus filloi të linte gjurmë gishtash në popullatën në Kinë”.

Lexo edhe :   Disa universitete në vend sfidojnë urdhrin e Ministrisë së Shëndetësisë

Mostrat madje mund të tregojnë se kush u infektua për herë të parë, ku, moshën dhe profesionin e tyre, shtoi Miller.

Schaffner sugjeroi që mostrat mund të silleshin në Gjenevë, ose në një destinacion tjetër neutral, për të lejuar ekspertët e OBSH-së të merrnin pjesë në testim.

Dy çështje të mundshme me mostrat mund të jenë “integriteti i mostrave të gjakut – duke u siguruar që ato nuk ishin krijuar kohët e fundit”, por edhe sa përfaqësues i popullatës në tërësi ishin dhuruesit e gjakut.

Miller tha se shumë mostra ka shumë të ngjarë të ishin marrë nga individë të shëndetshëm “kështu që ata do të përfaqësojnë raste asimptomatike. Dhe siç kemi mësuar gjatë pandemisë, rastet asimptomatike nxisin pandeminë”.

Huang deklaroi se ishte e paqartë se “në çfarë mase, bota e jashtme do t’i besonte gjetjeve si të besueshme ose bindëse” dhe testimi shënoi një mundësi për Kinën që “t’i tregojë botës se ata janë seriozë në lidhje me depolitizimin e hetimit të origjinës”.

Kina ka këmbëngulur se ka qenë transparente dhe ndihmuese për hetimin e OBSH-së, dhe në deklaratën e saj më të fundit në lidhje me teorinë që virusi doli nga një laborator, vuri në dukje pretendimet e paprovuara në lidhje me Fort Detrick, laboratorin amerikan në Maryland.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...