E martë, 22 Shtator, 2020
28 C
Tirana

Etiketa

historine

MotoGP/ Oliveira shkruan historinë

Mungesa e Marc Marquez ka bërë që Botërori i MotoGP të mos ketë një dominues këtë vit. Në fundjavën e surprizave, Miguel Oliveira fitoi garën...

Haga mund të gjykojë gjithçka, por kurrë historinë e Kosovës

Nga Alfred Peza Njoftimi i Zyrës së Prokurorit Special në Hagë, për ngritjen e akuzave ndaj Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Kryetarit të Partisë...

Nga Romanovët tek Anjeli, 10 dinastitë më të pasura në historinë e Evropës

Evropa ka një histori të gjatë të familjeve të mëdha dianastike, që vunë në kontroll vendet e tyre, dhe i sunduan ato për dekada...

19 Gusht 1989 – Pikniku politik që ndryshoi historinë

Para 30 vjetësh, më 19 gusht 1989 në lëndinën në kufirin austriako-hungarez do të ofrohej birrë dhe mish i pjekur. Një piknik paneuropian. Festa...

Familjet që sundojnë botën/ Njihuni me historinë e Rothschild, ka aq para sa nuk numërohen

Ju nuk do ta gjeni familjen Rothschild në Forbes sepse trashëgimia e saj i përket shumë trashëgimtarëve. Shuma e saktë që ata zotërojnë është...

“S’kam fjalë”, Alketa Vejsiu jep super lajmin për historinë e Xheisonit

Drejtuesja e emisionit “Në kurthin e Piter Pan”, Alketa Vejsiu ka marrë një iniciativë të madhe, teksa ka premtuar se do i ndryshojë jetën...

Që hartografët të mos bëjnë historinë!

Nga Ditmir Bushati Serbia dhe Kosova nuk kanë të njëjtën peshë për sa i përket subjektivitetit juridiko-ndërkombëtar. Çdo proces, që mund të jetë i natyrshëm...

Goli më i shpejtë në historinë e Premier League, sulmuesit i duhen vetëm 7 sekonda (Video)

Sulmuesi i Southamptonit, Shane Long, ka shënuar golin më të shpejtë në histori të Premier League. Atij iu deshën vetëm shtatë sekonda që të...

“Ndërroi jetë kur ishte 6 muajsh”, Bujar Asqeriu rrëfen historinë e trishtë të emrit

Aktori i njohur shqiptar Bujar Asqeriu, ka rrëfyer historinë e trishtë të emrit të tij të vërtetë. Aktori zbuloi se në familje e thërrasin...

Feston gjithmonë me shqiponjë, babai i Rashicës rrëfen historinë: Nga lindi dashuria

Futbollisti shqiptar i momentit në Europë është padyshim Milot Rashica. Çdo javë është duke u përmirësuar dhe duke dhënë maksimumin në Gjermani me skuadrën...

Të fundit

Kosovë/ Asnjë viktimë nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Kosova ka shënuar një përmirësim të dukshëm të situatës nga pandemia, teksa në 24 orët e fundit nuk është shënuar asnjë viktimë nga koronavirusi. Gjithashtu,...

Fjolla nuk është shtatzënë, por na ngeli mjeku me barrë tani

Nga: Mentor Kikia Për ti shpëtuar qëndrimit në burg, këngëtarja kosovare Fjolla Morina sajoi një shtatzëni. Ishte në vendin e duhur për këtë punë. Këtu edhe...

Rama shpall vendimin: Zero tatim fitimi për biznesin e vogël dhe zero TVSH deri në 10 mln lekë të reja xhiro

Në një dalje për mediat nga Kryeministria, Rama përcolli vendimin më të fundit të qeverisë: zero tatim fitimi për biznesin e vogël (deri 14...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Arrest shtëpie” për këngëtaren Fjolla Morina

Gjykata e Kukësit ka lënë në "arrest shtëpie" këngëtaren Fjolla Morina, pasi në çantën e saj u gjendën dy armë. Ndërkohë për dy miqtë...