E mërkurë, 23 Shtator, 2020
26 C
Tirana

Haga mund të gjykojë gjithçka, por kurrë historinë e Kosovës

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ben Çami” i arrestuar për lëndë narkotike/ OFL godet mikun e Emiljano Shullazit

OFL i ka dërguar letër për deklarimin e pasurisë një tjetër personi të skeduar. Bëhet fjalë për shtetasin Lutfi Enver Shabani me banim në...

Izolimi nuk dha rezultat, Izraeli po përballet me një situatë të papritur

Pavarësisht masave shtrënguese dhe rikthimit të izolimit, Izraeli vijon të shënojë një numër shumë të madh rastesh të reja me koronavirus. Rezultatet kanë qenë të...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Nga Alfred Peza

Njoftimi i Zyrës së Prokurorit Special në Hagë, për ngritjen e akuzave ndaj Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Kryetarit të Partisë Demokratike të Kosovës Kadri Veseli, është një lëvizje tipike nga ato që kanë fyer dhe indinjuar jo rrallëherë, popujt dhe kombet e vegjël.

Është një goditje aq e pabesë poshtë brezit, sa nga njëra anë të dhemb deri në palcë. E nga ana tjetër, të bën të kuptosh se fantazmat e shekullit të kaluar, jo vetëm janë gjallë, por kanë luksin të bëjnë parada të tilla për të demonstruar forcën e dikurshme, edhe në fillim të këtij mijëvjeçari.

Kjo qasje tejkalon çdo dyshim zyrtar që njoftimi rreket të përcjellë publikisht, në aktuzat për “krime kundër njerëzimit dhe krime lufte ndër të cilat, vrasje të paligjshme, zhdukje e detyruar e personave, përndjekje dhe tortura ndaj tyre”. Sepse nuk është hera e parë që ndaj ish komandantëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, janë ngritur akuza të tilla, të cilat gjithmonë kanë përfunduar në koshin e historisë duke dëshmuar pafajësinë e tyre dhe luftën e panjollë të shqiptarëve për liri.

Ajo që të revolton më shumë, është koha e gjetur për ti bërë publike këto akuza ndaj kreut të shtetit, ish Kryeministrit dhe ish Kryetarit të Parlamentit të Kosovës. Sipas Prokurorit të Hagës akuzat janë ngritur që më 24 prill, pra plot 2 muaj më parë. E janë bërë publike më 24 qershor, vetëm 3 ditë përpara takimit historik të 27 qershorit në Shtëpinë e Bardhë, për rifillimin e dialogut mes Kosovës dhe Serbisë, nga ku më pas pritet njohja e tyre reciproke.

E trajtuar në këtë mënyrë, në këtë kohë dhe në këtë kontekst, njoftimi i Hagës i bën viktimat të duken në sytë e gjithë botës si agresorë dhe agresorët, si viktima. I bën të pushtuarit të duken si pushtues dhe pushtuesit si të pushtuar. I bën të robëruarit e dikurshëm që të duken si persektorë dhe persekutorët e vërtetë, si të robëruar. Fitimtarët po i trajtojnë si humbës dhe humbësit si fitimtarët! Të prangosurit e luftës, po i dërgojnë me pranga në bisedimet e paqes, ndërsa gardianët e tyre, si çlirimtarë.

Jo vetëm Hashim Thaçi, por personalisht mendoj se i gjithë delegacioni, duhet ta anullojë pjesëmarrjen në këtë takim të cilën Haga e bëri të duket një kurth ndaj shqiptarëve. Politika është akt. Ky akt duhet bërë në shenjë respekti për veten e në emër të mirënjohjes së përjetshme të shqiptarëve për Shtëpinë e Bardhë. Për atë vend nga ku Presidenti Klinton njoftoi për urdhërin e nisjes së bombardimeve ajrore mbi objektivat ushtarake në Serbi, për të ndalur genocidin më të madh të pas Luftës II Botërore, në Europë.

Lexo edhe :   Pse Lulzim Basha është dakord me PS për listat e hapura
Lexo edhe :   Pse zgjedhjet e 2021, nuk mund të jenë si të 2019

Mirënjohja e shqiptarëve për mikpritësin e takimit të së shtunës mes Kosovës dhe Serbisë, Presidentin e SHBA Donald Trump, është e palëkundër. Është ende shumë herët për të kuptuar nëse ky hap i Hagës është thjeshtë një veprim që Prokurori Special e ka bërë me kokën e vet, i padiktuar nga zhvillimet e fundit gjeopolitike në raportet shqiptaro- serbe. Sikundër askush nuk mund ta fajësojë sot BE, për diçka që mund ta tregosh si teori konspirative, por për të cilën nuk ke asnjë fakt!

Njoftimi i Zyrës së Prokurorit Special të Hagës, përveç të tjerash, është edhe një këmbanë e fuqishme alarmi për të gjithë aktorët dhe faktorët politikë shqiptarë në rajon. Për të kuptuar se sa pak të rëndësishme janë të gjitha zënkat mes nesh. Se sa shumë të dëmshme, janë të gjitha ndarjet, që kemi krijuar me njëri- tjetrin. Se sa iluzion i madh dhe i rremë, është të mendosh dhe besosh se liria, është diçka e mirëqenë përgjithmonë. Se sa urgjente është që të riunifikohemi përballë një bote që po ndryshon dhe nuk është më si ajo fundshekullit të kaluar, kur u krijuan dy shtete shqiptare në Ballkan.

Dërgimi i Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit në Gjykatën e Posaçme në Hagë, atyre individualisht nuk u prish asnjë punë. Përkundrazi. Ua bën edhe më të pasur CV-në dhe më të lavdishme biografinë personale. E në planin e brendshëm, i forcon akoma edhe më shumë politikisht dhe elektoralisht.

Haga mund të gjykojë gjithçka, por as ata e asnjë instancë tjetër ndërkombëtare, nuk e gjykon dhe nuk e ndryshon dot kurrë historinë e Kosovës. Ndaj gjithkush duhet ta kuptojë se paqja mes shqiptarëve dhe serbëve, kalon vetëm përmes katarsisit të agresorëve, dhe jo lojërave në kurriz të viktimave!

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Do rikthehet “Big Brother”? Zbulohet emisioni që do drejtojë Arbana Osmani

Zërat që qarkullonin në media, thonin se mund të kishim një rikthim të “Big Brother”, të cilin vetë Arbana e rikujtoi me postimet e...

Sinoptikanët grekë dalin me një tjetër paralajmërim pas ciklonit të fuqishëm, do preket edhe Shqipëria

Pavarësisht reshjeve intensive të rëna gjatë natës në pjesën më të madhe të vendit, duket se kjo situatë do të vijojë edhe në ditët...

Reshje shiu dhe shtrëngata, si do të ndryshojnë temperaturat nga nesër

Sot pasdite (e mërkurë, dt. 23) dhe nesër (e enjte, dt. 24), priten reshje intensive në qarqet Shkodër, Lezhë dhe Durrës, ndërsa mesatare në...

Meta: Të respektohet pikë për pikë marrëveshja e 5 Qershorit

Kreu i Shtetit Ilir Meta, ka përcjellë apelin e radhës ndaj klasës politike lidhur me hapjen e listave 100%. Ai ka publikuar një grafik ku...

“Çfarë ke që bërtet si laraskë? Je gjë gruaja ime që të jap llogari?”, plas sherri në “Përputhen” (VIDEO)

Në puntatën e radhës të emisionit “Përputhen”, janë shkaktuar sërish debate të nxehta. Takimi mes Shqipes dhe Mevlanit duket se nuk ka shkuar ashtu...