E martë, 20 Tetor, 2020
19 C
Tirana

Familjet që sundojnë botën/ Njihuni me historinë e Rothschild, ka aq para sa nuk numërohen

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Abuzim me tendera, SPAK arreston ish-drejtorin e Prokurimeve të OSHEE

Policia e Tiranës ka kryer ekzekutimin e urdhërarresteve për disa zyrtarë të OSHEE-së, me urdhër të SPAK-ut. Në pranga ka rënë, ish-Drejtori i Prokurorimeve të...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Ju nuk do ta gjeni familjen Rothschild në Forbes sepse trashëgimia e saj i përket shumë trashëgimtarëve. Shuma e saktë që ata zotërojnë është e panjohur, por thuhet se është diku mes $ 350 miliard dhe $ 1 trilion.

Anëtarët e familjes moderne jetojnë në vende të ndryshme dhe disa prej tyre nuk kanë asgjë të përbashkët me biznesin familjar. 

Gjenerata e parë e Rothsçajlldëve jetonte në një shtëpi, e cila kishte një pllakë gjigande me një shqiponjë të artë dhe një mburojë të kuqe në kopsht. Në gjermanisht, “mburoja e kuqe” (Red shield) tingëllon si “Rothschild”.

Në shekullin e 18-të, Amschel Mayer Rothschild arriti të ngrinte një bankë në një qytet gjerman dhe ia kaloi 5 djemve të tij. Të rinjtë ishin me të vërtetë të zgjuar dhe hapën edhe 5 banka të tjera, të cilat ishin të vendosura në pjesë të ndryshme të botës.

Ata krijuan kompaninë e tyre të korrierëve që jepnin informacion mbi atë që po ndodhte në botë në kohë. Ata gjithashtu përdornin edhe pëllumbat për postë, i cili ishte me të vërtetë i dobishëm pasi kompania ishte gjithmonë e para që dinte diçka të re. Nëse ishte e nevojshme, korrierët e tyre do të përhapnin thashethemet. Kjo ndodhi gjatë luftës me Napoleonin në vitin 1815.

Agjentët zbuluan se Anglia ishte gati të fitonte dhe të dërguan një pëllumb në Rothschild. Nga ana tjetër, Rothschild urdhëroi ndërmjetësit e tij për të shitur aksionet me çmime pak të reduktuara. Njerëzit menduan se kjo do të thoshte se Anglia po e humbte luftën dhe filluan të shisnin aksionet e tyre me çmime vërtet të ulëta. Pra, Rothschild bleu pothuajse të gjitha aksionet e tyre dhe rriti pasurinë e tij vetëm brenda një dite. Ai e dinte për fitoren e Anglisë dhe se kjo do të thoshte se çmimet do të rriteshin pasi të gjithë të kuptonin që Anglia kishte fituar.

Në shekullin e 19-të, familja kishte kodin e vet të ligjeve që secili anëtar i familjes duhej ta ndiqte. Aty thuhej se një gruaje nuk i lejohej të menaxhonte paratë. Kjo e drejtë i takonte vetëm burrave. Në shumicën e rasteve, anëtarët e familjes duhej të martoheshin me kushërinjtë e tyre për të mirën e pasurisë familjare.

Si rezultat, numri i paraardhësve të tyre u zvogëlua. Në fund të shekullit të 19-të, familja kontrollonte pothuajse gjysmën e botës: ata financuan ushtrinë japoneze gjatë Luftës Ruso-Japoneze, investuan në ndërtimin e një hekurudhe në Evropë, financuan ndërtimin e Kanalit të Suezit e kështu me radhë.

Kështu, mbiemri Rothschild u bë sinonim i pasurisë. Ka një histori, që tingëllon si një mit, që tregon se sa i fortë ishte ndikimi i familjes. Sipas ditarit të një prej anëtarëve të familjes, Mbretëresha Viktoria e Anglisë shpesh vizitonte Rothsçajlldët. Gjatë një prej këtyre vizitave, baronesha Alice Rothschild papritmas i tha asaj të dilte nga lëndina ku mbretëresha po shkelte dhe Victoria iu bind.

Parimet e tyre morale janë gjithashtu mbresëlënëse. Më 1861, qeveria ruse i kërkoi familjes për një hua dhe u refuzua. Kjo sepse huaja ishte e nevojshme për të shtypur një rebelim në Poloni.

Rothsçajlldët do të kishin bërë shumë para, por nuk donin të mbështetnin një qeveri që donte të shtypte lëvizjet e çlirimit kombëtar. Lufta kundër Napoleonit u fitua me ndihmën e familjes.

Rothschildët sponsorizuan ushtrinë angleze dhe ndihmuan në transportimin e metaleve të shtrenjta që përdoreshin për prodhimin e armëve. Koleksionisti më i madh në familje ishte Ferdinandi dhe të gjithë e dinin këtë.

Sipas tij, ai do i dhuronte të gjitha gjërat që kishte mbledhur Muzeut Britanik. Pra, krerët e muzeut e përdornin këtë në favor të tyre: ata në thelb e mashtruan atë në blerjen e të gjitha gjërave që nuk mund t’i përballonin, duke e ditur se një ditë do t’i jepte ato në muze.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, ushtarët gjermanë arrestuan një nga Rothsçajlldët dhe i ofruan atij një marrëveshje: ai do të lirohej nëse do t’u jepte atyre fabrikën e çelikut dhe një shumë të caktuar parash.

Rothschildi pranoi, por kërkoi që të paguhej për të. Procesi i negociatave ishte i gjatë, dhe më në fund gjermanët pranuan kushtet e baronit. Rothschild u lirua, por marrëveshja nuk ndodhi kurrë: pas disa ditësh, ushtria gjermane pushtoi territorin ku ndodhej fabrika, kështu që nuk kishte nevojë ta paguante për të.

Familja posedon verëra në mbarë botën. Château Lafite Rothschild është më i famshëm në mesin e tyre. Për më tepër, në etiketën e një prej verërave të tyre izraelite, është ilustruar portreti i Baronit Edmond James de Rothschild.

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, filloi karrierën e tij në një nga kompanitë e Rothsçajlldëve.

Në Kembrixh, ka diçka që quhet Arkivi Rothschild. Emma Rothschild mban historinë e familjes.

Ajo është personi më i ri ndonjëherë në Universitetin e Oksfordit. Kur ajo u bë studente, ishte vetëm 15 vjeç.

Një nga pasardhësit e familjes, David Rothschild po përpiqet të shpëtojë planetin: në vitin 2006, ai organizoi një ekspeditë në rajonin e Arktikut për të studiuar akullin; në vitin 2007, ai udhëtoi në pyjet e Ekuadorit për t’i mbrojtur ata nga ndotja dhe shpyllëzimi; dhe në vitin 2010, ai ndërtoi një anije të bërë nga 12.5 mijë shishe plastike dhe kaloi gjysmën e Oqeanit Paqësor në të. /Top Channel/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shqipëri-Greqi, çështja e Detit në Hagë/ Zaganjori: “Duket e parakohshme”

Vendimi i sotëm i Shqipërisë dhe Greqisë që çështja e diskutueshme e përcaktimit të kufijve detarë t’i besohet një mekanizmi ndërkombëtar si Gjykata Ndërkombëtare...

Ja si do të dukej një “luftë në hapësirë” në të ardhmen e afërt

Nga: Eric Berger “Ars Technica” Krijimi i Forcës Hapësinore të SHBA-së, ka nxjerrë në pah të gjitha konceptet fantaziste rreth luftimeve në hapësirë. Por a...

Kursi i këmbimit/ Bie paundi britanik, euro nuk ndryshon

Dita e dytë e javës ka rezultuar me një rënie të lehtë të dollarit amerikan përballë lekut. Në tregun valutor vendas, dollari amerikan blihet...

Rekord infektimesh në Itali/ Rajonet fillojnë të mbyllen nga kjo fundjavë

Sikundër u njoftua më herët, Italia do të nis me masat e reja kufizuese, në tentativë për të ulur numrin e të infektuarve. Vala...

Mjeku nga Kukësi humbi jetën nga koronavirusi, Brataj: Humba kolegun e mirë

Një tjetër mjek nuk ia ka dalë dot mbanë me koronavirusin vdekjeprurës. Sot ka humbur jetën nga COVID-19, mjeku i Spitalit rajonal të Kukësit,...