E enjte, 20 Janar, 2022
12.5 C
Tirana

“Ndërroi jetë kur ishte 6 muajsh”, Bujar Asqeriu rrëfen historinë e trishtë të emrit

Aktori i njohur shqiptar Bujar Asqeriu, ka rrëfyer historinë e trishtë të emrit të tij të vërtetë. Aktori zbuloi se në familje e thërrasin me emrin Drini, për arsye se vëllai i tij më i madh i cili kishte ndërruar jete vetëm kur ishte 6 muajsh, e kishte pasur emrin Bujar.

I ftuar në emisionin e Rudina Magjistarit, aktorin i njohur shqiptar, Bujar Asqeriu foli për karrierën e tij dhe për jetën private.

Bujari ka zbuluar se ai ka dy emra, një që e thërrasin të gjithë dhe një të ligjshëm. Historia e emrit të tij lidhet me një tragjedi që ka ndodhur vite më parë në familjen e aktorit.

‘Vëllain tim të madh e quanin Bujar. Ai është ndarë nga jeta kur ishte 6 muajsh. Nëna më kishte treguar se kur ishte zgjuar një mëngjes, ai nuk po merrte frymë. ‘Ishte shumë i bukur, me flokë të zinj dhe kaçurrela, më thoshte nëna’, tha aktori.

‘Kur linda unë donin të ma vinin emrin Drini ose Safet. Vendosën për Drini dhe shkuan për të më regjistruar. Punonjësi i gjendjes civile i kishte thënë: ‘Çfarë është ky emër lumi?’.

Ata ishin stepur dhe babai i kishte thënë nënës të më regjistronin si Bujar me emrin e vëllait, por vazhdimisht më thërrisnin Drini. E kishin shumë të vështirë të më thërrisnin në emrin e që kishte ndërruar jetë. Të gjithë në familje më thërrasin Drini, edhe gruaja. Gruaja më thërret Bujar vetëm kur ka ndonjë problem serioz’, tha aktori, duke habitur kështu të gjithë publikun që prej kohësh e njihnin atë me emrin Bujar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...