E hënë, 21 Qershor, 2021
31.5 C
Tirana

Etiketa

BioNTech

Themeluesit e BioNTech-ut parashikojnë fundin e fazës së kufizimeve

Strategjia e kufizimeve në pandeminë e Coronas shkakton gjithnjë e më shumë pakënaqësi në degë të ekonomisë. Sipas shpikësve të vaksinës Biontech/Pfizer Özlem Türeci...

Shkencëtarja e BionTech: Brenda 2 vitesh prodhojmë vaksinën kundër kancerit

Nga: Frank Jordans “Medicalxpress” Shkencëtarja që fitoi garën për të zhvilluar vaksinën e parë të përdorur gjerësisht kundër  koronavirusit, thotë se njerëzit mund të rrinë...

Bashkëthemeluesja e BioNTech-ut: Duhen marrë vendime të guximshme

Shkencëtarja e kompanisë BioNTech, e cila fitoi garën për prodhimin e vaksinës së parë kundër koronavirusit, tha se njerëzit mund të jenë të qetë...

Studimi nga Izraeli: Vaksina e BioNTech pengon transmentimin e virusit

Studimet e fundit në Izrael për efektshmërinë e vaksinës BioNTech janë shpresëdhënëse. Në këto studime paraprake është provuar, se nga vaksina e BioNTech dhe...

BioNTech synon të prodhojë 2 miliardë doza të vaksinës në 2021-in

Kompania farmaceutike gjermane BioNTech, e cila bashkë me kompaninë amerikane të barnave, Pfizer, kanë krijuar vaksinë kundër sëmundjes COVID-19, tha se planifikon të prodhojë...

Video/ Mbërrijnë në Greqi vaksinat e para anti-covid të Pfizer dhe BioNtech

Mbërrijnë në Greqi vaksinat e para kundër Covid-19, të Pfizer dhe BioNTech. Sipas mediave greke, 9.750 dozat e para kanë mbërritur me kamion mbrëmjen...

Shpiku vaksinën anti-covid, shkencëtari tregon kur do nisë vaksinimi në Europë

Vaksina e Pfizer dhe Biontech mund të shpërndahet në Europë që në mesin e muajit dhjetor. Këtë e tha shefi ekzekutiv i Biontech, pas njoftimit...

Biontech: Me shpejtësi drite drejt vaksinës kundër COVID-19

"Lightspeed", shpejtësia e dritës, kështu u quajt projekti i kompanisë gjermane Biontech, që nisi në fillim të janarit. Synimi i tij ishte zhvillimi në...

Komisioni i BE: Kontrata për vaksinën Biontech është gati

Komisioni i BE-së ka negociuar një marrëveshje me firmën Biontech dhe Pfizer për furnizimin me vaksinën premtuese ndaj virusit Corona. Bisedimet kanë përfunduar, konfirmojnë...

Gati vaksina kundër koronavirusit, por sa e sigurt është? Ja ç’thotë eksperti

Zbulimi i një vaksine, ka ndezur shpresën në këto kohë kovidiane. Një deklaratë e kompanisë amerikane Pfizer dhe asaj gjermane BioNTech, të cilët janë...

Të fundit

Profil/ Kush është Denzel Dumfries?

Denzel Dumfries ka qenë çelësi i të dy fitoreve për Holandën deri më tani, por ka bërë një rrugë të gjatë nga fillimet e...

Kryemadhi merr mandatin e Fierit, ‘djeg’ Kejdi Mehmetajn

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi, ka pranuar mandatin e Fierit duke ‘djegur’ Kejdi Mehmetajn, e cila ishte e dyta në listën e Fierit, ku...

Euro 2020/ Grupi B ndan sonte shapin nga sheqeri, ndeshjet luhen në 21:00

21:00: Finlandë - Belgjikë (Grupi B, Shën Petersburg) Sa e rëndësishme është kjo ndeshje? Thjesht dëgjoni Markku Kanerva-n, i cili e cilësoi takimin e ekipit...

Mjeku kardiolog flet për “Tirana Today”: COVID-i përkeqëson sëmundjet e zemrës

Nga: MARSELA SINANI Sistemi ynë imunitar është përgjegjës për mbrojtjen e trupit tonë nga një sërë faktorësh, duke përfshirë edhe viruset. Me shqetësim është për...

Iran/ Presidenti i sapozgjedhur Raisi nuk do ta takojë Joe Biden-in

Presidenti i zgjedhur i Iranit thotë se nuk është i gatshëm të takohet me Presidentin Joe Biden. Ebrahim Raisi, kur u pyet mbi një takim...