E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Etiketa

armenia

Ndërhyn Rusia, Armenia dhe Azerbajxhani arrijnë marrëveshje armëpushimi

Pas një dite luftimesh mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, është arritur për një armëpushim. Lufta në kufirin lindor është ndërprerë me ndërmjetësimin e ministrit rus...

Sërish luftë? Armenia kërkon mbrojtjen e Rusisë kundër Azerbajxhanit

Armenia i kërkoi Rusisë të martën, ta ndihmojë në mbrojtjen e sovranitetit të saj territorial kundër Azerbajxhanit, dhe tha se një përplasje e rëndë...

VIDEO/ Plas grushti në Kuvendin e Armenisë

Në Kuvendin e Armenisë ka plasur grushti ndërmjet deputetëve. Garda e Parlamentit, ndonëse ndërhyri me vonesë, ka larguar me forcë palët që u zunë....

Bayraktar TB2, droni ushtarak turk që po pushton botën (VIDEO)

Sot avionët pa pilot, dronët, janë bërë mjetet më të përdorshme për sulmet specifike. Vendet që i zotërojnë ato, bëjnë diferencën në fushën e...

Shkelja e armëpushimit, Azerbajxhani njofton për katër ushtarë të vrarë

Zyrtarët e mbrojtjes të Azerbajxhanit thanë se 4 ushtarë u vranë në luftimet e fundit në Nagorno Karabak. Luftimet shkelen armëpushimin e arritur muajin...

Pse Armenia dhe Azerbajxhani po luftojnë ndaj njëra-tjetrës

Nga James Palmer “Foreign Policy” Ditët e fundit janë intensifikuar luftimet përgjatë kufirit efektiv Armeni-Azerbajxhan përreth territorit të diskutueshëm të Nagorno-Karabakut, duke sjellë me dhjetëra...

Pse konflikti Armeni-Azerbajxhan, mund t’i kushtojë Shqipërisë qindra miliona euro

Armenia dhe Azerbajxhani, po përplasen sërish mbi rajonin e kontestuar të Nagorno-Karabakut. Deri tani luftimet kanë shkaktuar dhjetëra të vrarë, dhe qindra të plagosur....

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Azerbajxhani kërcënon se do të shkatërrojë sistemet raketore të Armenisë

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes së Azerbajxhanit, ka kërcënuar sërish Armeninë, lidhur me konfliktin për rajonin Nagorno-Karabak. Ai deklaroi se Forcat e Armatosura të Azerbajxhanit...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...