E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Pse konflikti Armeni-Azerbajxhan, mund t’i kushtojë Shqipërisë qindra miliona euro

Armenia dhe Azerbajxhani, po përplasen sërish mbi rajonin e kontestuar të Nagorno-Karabakut. Deri tani luftimet kanë shkaktuar dhjetëra të vrarë, dhe qindra të plagosur. Lufta e viteve 1992-1994, shkaktoi 20 mijë të vrarë. SHBA dhe BE, po rrinë të distancuara nga ky konflikt.

Rusia mbështet Armeninë, ndërsa Turqia Azerbajxhanin. Nëse konflikti përshkallëzohet, kjo do të sjellë një rritje të madhe të çmimeve të naftës dhe gazit në tregjet botërore.

Efektet e saj do të ndihen direkt në ekonominë shqiptare. Dje kompania azere “SOCAR”, akuzoi Armeninë se i rinisi luftimet për të sabotuar punën e gazsjellësit Trans Adriatik (TAP). Azerbajxhani planifikon të nisë transportimin e gazit para fundit të këtij viti. Por konflikti vë gjithçka në pikëpyetje.

Shqipëria pret të përfitojë 150 milionë euro në vit, vetëm nga kalimi i gazsjellësit në territorin shqiptar. Plus përfitimeve të tjera nga gazifikimi.

Lufta e rinisur në rajon, mund ta privojë vendin nga këto para shumë të nevojshme, në një kohë kur tërmeti dhe pandemia e kanë zhytur ekonominë në krizë.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...