E premte, 23 Tetor, 2020
22 C
Tirana

Krujë: 10 muaj pas tërmetit në çadër, i moshuari invalid: Dua një shtëpi sa të fus kokën

Më të lexuarat

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Turqia eksporton armë anti-dron në Shqipëri

Një kompani që vepron në qytetin Antalya të Turqisë, armët kundër dronëve të dizajnuar nga inxhinierët turq që i ka prodhuar për Forcat e...

Vdes vullnetari që iu injektua vaksina anti-covid e prodhuar nga AstraZeneca

Autoriteti shëndetësor brazilian Anvisa, tha të mërkurën se një vullnetar i cili mori pjesë në një provë klinike të vaksinës COVID-19 të zhvilluar nga...

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

E akuzuan për vrasjen e Remzi Hoxhës, reagon ashpër Sali Berisha

Ish kryeministri, Sali Berisha i është përgjigjur akuzave të familjarëve të biznesmenit të njohur Remzi Hoxha. Ai ka hedhur poshtë akuzat se ka gisht...

Ja cila grupmoshë po infektohet më shumë me Covid-19

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, dr. Skënder Brataj, pohoi se virusi ka pësuar mutacion gjatë gjithë këtyre muajve, dhe tani shfaqet me simptoma të ndryshme...

“Muajt e ardhshëm do jenë të vështirë”, Mitsotakis: Nga e shtuna me kufizime

Jo vetëm Italia, por edhe Greqia vijon me shifra të frikshme të të infektuarve. Masa të tjera do të hyjnë në fuqi, duke kufizuar...

“Pas 10 ditësh del dhe nuk infekton të tjerët”/Epidemiologu jep lajmin e mirë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti, në një lidhje ‘Skype’ në ‘Wake Up’ në Top Channel, sqaroi udhëzimin më të fundit nga ekspertët e shëndetit, i cili...

Tërmeti i 26 nëntorit la me qindra familje në qiell të hapur. Shume prej tyre, në pamundësi ekonomike për t’u akomoduar diku tjetër, u strehuan në çadra. 10 muaj pas tërmetit, ata vijojnë të jetojnë në çadra, pa asnjë informacion mbi fatin e shtëpive të tyre.

I tillë është rasti i Dodë Krosit, i cili së bashku me familjen e tij ka 10 muaj që kalon dimrin dhe verën brenda një çadre, që nuk ofron asnjë mbrojtje ndaj kushteve të vështira atmosferike.

Dodë Krosi është invalid dhe përveç vështirësive që sjell gjendja e tij shëndetësore, ai do të detyrohet të kalojë edhe dimrin e dytë në çadër.

Shtëpia e familjes Krosi u vlerësua me DS5 dhe autoritetet i njoftuan se ata do të akomodoheshin ne Thumanë. Mirëpo kjo nuk është dëshira e tyre, pasi ata duan të jetojnë vendin ku ata kanë lindur dhe krijuar familjen.

Kërkesa e familjes Krosi është rindërtimi i shtëpisë, pasi një vit tjetër në çadër do të ishte i pamundur për ta.

Dodë Krosi: ”Dodë Krosi më quajnë, jam prej katunit Bushnesh të rrethit Krujë, edhe tërmeti ma ka zënë tërmeti shpinë, edhe ndihmat e shtetit edhe aq shumë nuk kena pas nima të mëdhaja.”

Belind Këlliçi: ”Ku jeton tani?”

Dodë Krosi: ”Jetoj në çadër.”

Belind Këlliçi: ”Sa u bë?”

Dodë Krosi: ”Në çadër jetoj, 10 muaj në çadër aty. Jetoj në çadër, edhe asnjë ndihmë asnjë, kshu nuk kanë ardhur që me na thënë, me na dhënë gjë me na ashtu.”

Belind Këlliçi: ”Si ta kanë cilësuar shtëpinë?”

Dodë Krosi: ”DS5.”

Belind Këlliçi: ”Cfarë po ndodh tani në fazën që jemi tani?”

Dodë Krosi: ”Asnjë gjë!”

Marte Krosi: ”Na rroftë çadra!”

Dodë Krosi: ”Na rroftë çadra jonë!”

Marte Krosi: ”Në dimër çadër, verës kena nejt në hije të rrushit prej të nxehtit, po në dimër ku do shkojmë?”

Belind Këlliçi: ”Me këtë shi ku do të rrini?!”

Marte Krosi: ”Me këtë shi ku do të rrijmë? se di edhe në çadër…”

Dodë Krosi: ”Cadra fut ujë brenda.”

Marte Krosi: ”Kurse verën  e kalua,  kurse dimrin nuk dimë si ta kalojmë!”

Dodë Krosi: ”Ai shi që ra u fut uji brenda.”

Belind Këlliçi: ”Ju vetë jetoni me pension?”

Marte Krosi: ”Po me pension. Ky eshte invalid.”

Dodë Krosi: ”105 mijë marr. Kshu na ka thënë  ai i komunës. Do të bëhet  kabina në Thumanë. Kabinë, ku e di unë se si bëhen ato, po ne kërkojmë të bëhet  këtu.”

Belind Këlliçi: ”Ju kërkoni shtëpinë.”

Dodë Krosi: ”Një dhomë a dy dhoma, 2 dhoma të na bëhen këtu, nuk duam më tepër. 2 dhoma të na bëjnë, 2 dhoma.”

Marte Krosi: ”Sa pleqtë të fusin kokën brenda!”

Dodë Krosi: ”Të flejmë rehat!”

Belind Këlliçi: Sa me fut kokën!

Marte Krosi: Me fut kokën brenda!

VIDEODENONCIMI I DODË DHE MARTE KROSIT NË FSHATIN BUSHNESH, BASHKIA KRUJË

Tërmeti i 26 nëntorit la me qindra familje në qiell të hapur. Shume prej tyre, në pamundësi ekonomike për t'u akomoduar diku tjetër, u strehuan në çadra. 10 muaj pas tërmetit, ata vijojnë të jetojnë në çadra, pa asnjë informacion mbi fatin e shtëpive të tyre. I tillë është rasti i Dodë Krosit, i cili së bashku me familjen e tij ka 10 muaj që kalon dimrin dhe verën brenda një çadre, që nuk ofron asnjë mbrojtje ndaj kushteve të vështira atmosferike.Dodë Krosi është invalid dhe përveç vështirësive që sjell gjendja e tij shëndetësore, ai do të detyrohet të kalojë edhe dimrin e dytë në çadër.Shtëpia e familjes Krosi u vlerësua me DS5 dhe autoritetet i njoftuan se ata do të akomodoheshin ne Thumanë. Mirëpo kjo nuk është dëshira e tyre, pasi ata duan të jetojnë vendin ku ata kanë lindur dhe krijuar familjen. Kërkesa e familjes Krosi është rindërtimi i shtëpisë, pasi një vit tjetër në çadër do të ishte i pamundur për ta.Dodë Krosi: Dodë Krosi më quajnë, jam prej katunit Bushnesh të rrethit Krujë, edhe tërmeti ma ka zënë tërmeti shpinë, edhe ndihmat e shtetit edhe aq shumë nuk kena pas nima të mëdhaja. Belind Këlliçi: Ku jeton tani? Dodë Krosi: Jetoj në çadër. Belind Këlliçi : Sa u bë?Dodë Krosi: Në çadër jetoj, 10 muaj në çadër aty. Jetoj në çadër, edhe asnjë ndihmë asnjë, kshu nuk kanë ardhur që me na thënë, me na dhënë gjë me na ashtu. Belind Këlliçi: Si ta kanë cilësuar shtëpinë?Dodë Krosi: DS5. Belind Këlliçi: Cfarë po ndodh tani në fazën që jemi tani? Dodë Krosi: Asnjë gjë! Marte Krosi: Na rroftë çadra!Dodë Krosi: Na rroftë çadra jonë!Marte Krosi: Në dimër çadër, verës kena nejt në hije të rrushit prej të nxehtit, po në dimër ku do shkojmë?Belind Këlliçi: Me këtë shi ku do të rrini?! Marte Krosi: Me këtë shi ku do të rrijmë? se di edhe në çadër…Dodë Krosi: Cadra fut ujë brenda.Marte Krosi: Kurse verën e kalua, kurse dimrin nuk dimë si ta kalojmë!Dodë Krosi : Ai shi që ra u fut uji brenda. Belind Këlliçi Ju vetë jetoni me pension? Marte Krosi: Po me pension. Ky eshte invalid. Dodë Krosi: 105 mijë marr. Kshu na ka thënë ai i komunës. Do të bëhet kabina në Thumanë. Kabinë, ku e di unë se si bëhen ato, po ne kërkojmë të bëhet këtu. Belind Këlliçi: Ju kërkoni shtëpinë.Dodë Krosi: Një dhomë a dy dhoma, 2 dhoma të na bëhen këtu, nuk duam më tepër. 2 dhoma të na bëjnë, 2 dhoma .Marte Krosi: Sa pleqtë të fusin kokën brenda!Dodë Krosi: Të flejmë rehat!Belind Këlliçi: Sa me fut kokën!Marte Krosi: Me fut kokën brenda!

Publiée par Partia Demokratike e Shqipërisë sur Mercredi 30 septembre 2020

 

Lexo edhe :   Pamjet po 'thyejnë’ rrjetin/ Tërmeti ‘shkund’ Parlamentin në Islandë (VIDEO)
Lexo edhe :   Kryemadhi nga Vora: Rama shkatërroi Shqipërinë, nuk mund të na marrë zvarrë

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rritje rastesh me korona*irus në Itali, 91 viktima në 24 orët e fundit

Në Itali, janë rritur sërish rastet me Covid-19 në 24 orët e fundit. Brenda një dite, janë regjistruar 19.143 të infektuar, ndërsa janë shënuar 91...

“Deti” në Hagë, Abazi: Rama para një tentative për tradhëti kombëtare

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare për çështjen e detit. Bojken Abazi, kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Tiranë, thotë në lidhje...

Meta, propozim ekstrem: Kush prek votën, t’i pritet dora si në Mesjetë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është i bindur se pas 25 prillit Shqipëria do të hyjë në një epokë të re. Në një prononcim për...

Rast i veçantë: Mbrojtësi i Interit, negativ dy ditë pasi u infektua me Covid

Mbrojtësi, Achraf Hakimi kthehet negativ vetëm dy ditë pasi rezultoi pozitiv në prag të ndeshjes kundër Borussia Mönchengladbach. Një rast sa i çuditshëm, aq edhe...

Nuk kaloi vetingun, KPA rikthen në detyrë kreun e Gjykatës së Apelit në Shkodër

Fuat Vjerdha bëhet i pari në sistemin e drejtësisë, i cili rikthehet në detyrë si kryetar i Gjykatës së Apelit në Shkodër. Komisioni i...