E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Bayraktar TB2, droni ushtarak turk që po pushton botën (VIDEO)

Sot avionët pa pilot, dronët, janë bërë mjetet më të përdorshme për sulmet specifike. Vendet që i zotërojnë ato, bëjnë diferencën në fushën e betejës. Azerbajxhani e fitoi së fundmi luftën me Armeninë, pikërisht falë dronëve ushtarakë turq Bayraktar TB2.

Ato janë krijuar nga inxhinieri turk i shkolluar në SHBA, Selcuk Bayraktar. Ky dron, kreu fluturimin e tij të parë në gushtin e vitit 2014. Ushtria turke ka në dispozicion 130 avionë të tillë.

Kostoja e njërit prej tyre është 5 milionë dollarë. Aktualisht, ai është blerë dhe përdoret nga ushtritë e Katarit, Libisë, Ukrainës dhe Azerbajxhanit. Ndërsa shumë shpejt me to do pajiset edhe ushtria serbe.

Ky dron është vlerësuar maksimalisht nga ekspertët për saktësinë e tij. Për shkak se dronët më të mirë amerikanë kushtojnë 80-120 milionë dollarë, Turqia po e ”pushton” me shpejtësi këtë treg.

Bayraktar TB2, ka një gjatësi 6.5 m, një peshë 650 kg, dhe arrin një shpejtësi maksimale prej 220 km/h. Ai mund të ngrihet deri në 8.200 lartësi, por zakonisht operon në lartësinë 5.500 metra.

                                    TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...