E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Shqipëria pa ministër të Brendshëm, Gramoz Ruçi merr vendimin e papritur

Kjo e enjte ishte parashikuar që të ishte seanca e fundit plenare për vitin 2020. Por Konferenca e Kryetarëve, ka marrë vendimin që të ketë Kuvend dhe pas Krishtlindjeve. Vendimi në fjalë është marrë në mbledhjen e zhvilluar sot. Mbledhja vendosi që sesioni aktual i kësaj legjislature do të jetë i hapur edhe pas festës së Krishtlindjeve, me qëllim që të shqyrtojë e miratojë akte ligjore, të cilat mund të jenë emergjente.

Siç duket, mungesa e një ministri të Brendshëm në Shqipëri, ka shkaktuar edhe shtyrjen e punimeve të Parlamentit. Kryeministri ka bërë të ditur se brenda ditësh mund të dërgojë emrin në Presidencë për ministër të Brendshëm, ndërsa Parlamentit i duhet të presë të paktën mbi 15 ditë për dekretin e kreut të shtetit.

Duke iu referuar kalendarit të punimeve, seanca e fundit e Parlamentit për këtë vit ishte përcaktuar 17 dhjetori. Por sot Konferenca e Kryetarëve e mbledhur nën drejtimin e Ruçit, ka shtyrë më tej punimet, madje kryeparlamentari ka dhënë sinjale se Parlamenti mund të mblidhet edhe pas 25 dhjetorit.

“Konferenca e Kryetarëve miratoi Planin e Veprimit për zbatimin e rekomandimeve të raportit të Komisionit Europian për vitin 2020, dhe kalendarin e punimeve të Kuvendit për periudhën 21-25 dhjetor 2020.

Nën drejtimin e Kryetarit të Kuvendit, z. Gramoz Ruçi, u zhvillua sot mbledhja e Konferencës së Kryetarëve. Mbledhja shqyrtoi dhe miratoi Planin e Veprimit për zbatimin e rekomandimeve të raportit të Komisionit Europian për vitin 2020 dhe kalendarin e punimeve të Kuvendit për periudhën 21-25 dhjetor 2020”, thuhet në njoftimin për median.

Në fillim të mbledhjes, kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi, nënvizoi se “Plani i Veprimit që shyrtojmë sot është një dokument shumë i rëndësishëm sepse përmban gjetjet, rekomandimet, sfidat dhe masat konkrete për përshpejtimin e procesit të integrimit europian”.

“Me propozimin e kryetarit të Kuvendit, z. Gramoz Ruçi, mbledhja vendosi që sesioni aktual i kësaj legjislature do të jetë i hapur edhe pas festës së Krishtlindjeve, me qëllim që të shqyrtoje e miratojë akte ligjore, të cilat mund të jenë emergjente”, thuhet në këtë njoftim.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bien infektimet, Kosova lehtësohen masat anti-Covid

Gjatë ditëve të fundit është vënë re një situatë diku më e përmirësuar në Kosovë, si pasojë e koronavirusit vdekjeprurës. Teksa numri i të...

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...