E hënë, 16 Maj, 2022
25.5 C
Tirana

Sërish luftë? Armenia kërkon mbrojtjen e Rusisë kundër Azerbajxhanit

Armenia i kërkoi Rusisë të martën, ta ndihmojë në mbrojtjen e sovranitetit të saj territorial kundër Azerbajxhanit, dhe tha se një përplasje e rëndë kufitare midis forcave azere dhe armene ishte duke u zhvilluar, njoftoi agjencia ruse e lajmeve TASS.

Tensionet midis Jerevanit dhe Bakut mbeten të larta, pas një lufte 44-ditore vitin e kaluar midis forcave etnike armene dhe ushtrisë azere, të mbështetur nga Turqia, që vrau të paktën 6.500 njerëz dhe përfundoi në një fitore vendimtare për Azerbajxhanin.

Ministria e Mbrojtjes e Azerbajxhanit foli për atë që tha se ishte një situatë e tensionuar në kufirin me Armeninë. Sipas ministrisë, një operacion ushtarak ishte duke u zhvilluar për të zmbrapsur atë që i quajti “provokime” në shkallë të gjerë.

Po të njëjtat burime shtojnë se forcat armene po bombardonin pozicionet e ushtrisë azere me zjarr artilerie dhe mortajash, dhe se ajo kishte shkatërruar disa pajisje ushtarake armene.

Ministria armene e mbrojtjes u citua nga agjencitë ruse të lajmeve, të thoshte në një deklaratë se Azerbajxhani po përdorte artileri, armë të vogla dhe forca të blinduara në betejat e vazhdueshme.

TASS tha se katër ushtarë armenë ishin plagosur. “Meqenëse Azerbajxhani ka sulmuar territorin sovran të Armenisë, ne po i kërkojmë Rusisë të mbrojë integritetin territorial të Armenisë, bazuar në një marrëveshje ekzistuese të vitit 1987 (mbrojtje reciproke) midis vendeve tona”, citoi agjencia e lajmeve Interfax Armen Grigoryan, sekretari i Këshillit të Sigurimit të Armenisë.

Rusia ka një bazë ushtarake në Armeni, si dhe një forcë paqeruajtëse në enklavën e Nagorno-Karabakut ku u shpalos lufta e vitit të kaluar. Nuk pati asnjë përgjigje të menjëhershme nga Rusia, ndaj thirrjes armene.

Burimi i lajmit: REUTERS. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...