E martë, 28 Shtator, 2021
17.5 C
Tirana

“LSI njihet për shit-blerje votash”, Klajda Gjosha i përgjigjet Rudina Hajdarit: Kush është…

Me fillimin e seancën plenare ka nisur dhe protesta e gjashtë e opozitës. Prej orëve të para protestuesit kanë hedhur shashka dhe tymuese drejt policëve. Pas disa tentativave për të çarë kordonin e efektivëve, protestuesit shoqëruar nga ish-deputetët u ulën në shesh. Si një shenjë qëndrese për të treguar që do të qëndrojnë gjatë.

Ndërkohë sot në Parlament Ralf Gjoni, Nimet Musai dhe Enada Koçiraj bënë betimin si deputetët pasues që zënë karriget e LSI-së. Duke çuar kështu në 14 numrin e ligjvënësve të rinj, 11 prej të cilëve vijnë nga radhët e Lëvizjes Socialiste për Integrim. Ish-deputetja Klajda Gjosha thotë për Tirana Today se nuk e njeh opozitën e re të Parlamentit shqiptar.

“Nuk mund të ketë deputetë të rinj që zëvendësojnë mandatet e dorëzuara nga opozita zyrtare. Për arsyen e vetë sistemi proporcional të cilin ne kemi sot në vend. Unë mendoj që LSI-ja është e çliruar tashmë nga individë të cilët gjithmonë kanë dashur ta shfrytëzojnë atë për interesa personale. Opozita e vërtetë është këtu bashkë me gjithë shqiptarët. Kurse ata që do të bëjnë opozitën tani në Parlament nuk i njeh ligji.”

Teksa opozita akuzon kryeministrin Rama se i ka fituar zgjedhjet e Qershorit duke blerë vota, Rudina Hajdari në një intervistë ku shpejgonte arsyet e mos dorëzimit të mandateve, u shpreh se nuk do të luftojë në krahë me LSI-në sepse ka pasur probleme me shit-blerjen e votave. Kësaj deklarate te deputetes, Gjosha i përgjigjet duke thënë se as nuk e njeh apo të ketë qenë mjaftueshëm prezent Hajdari në Parlament.

“Kush është zonjusha Hajdari, se unë nuk e njoh. Nuk besoj të ketë luftuar aq shumë në Parlament për zërin opozitar.”/ Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...