E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

Mbytet trageti i mbingarkuar, të paktën 71 të vdekur

Të paktën 71 persona kanë vdekur, pas mbytjes së një trageti në lumin Tiger, në veri të Irakut.

Sipas Saif al-Badr, zëdhënës në ministrinë e shëndetësisë, afërsisht 150 njerëz ishin brenda në bord, mes të cilëve mbi 80 gra dhe fëmijë.

Ekipet e shëptimit ishin në gjendje të nxirrnin një numër trupash nga lumi, ndërsa operacionet e kërkimet po vijojnë ende punën.

“Departamenti i Burimeve Ujore paralajmëroi disa ditë më parë se niveli i ujit do të rritet si rezultat i hapjes së digave,” tha kryetari i Ninvehës, Abd al-Sattar Habu.

Ndërkaq, gjenerali brigadier i Mbrojtjes Civile, Malik Bohan tha se trageti ishte i ngarkuar me dyfishin e kapacitetit të lejuar.

Sipas një deklarate, kryeministri irakian Adil Abdul al-Mahdi urdhëroi një hetim të menjëhershëm dhe kërkoi që gjetjet t’i paraqiten brenda 24 orëve.

Trageti ishte duke i transportuar njerëzit në një ishull të vogël turistik, të quajtur U mal Rabeein.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...